Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Gozaresh

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

نماد

Logo

بسم الله الرحمن الرحیم
مقام وعظمت بانوی کرامت، فاطمه معصومه سلام الله علیها
متاسفانه شخصیت حضرت معصومه سلام الله علیها برای بعضی از مردم معلوم نیست لذا چه بسا زائرانی که با ارادت خاص به اهل بیت علیهم السلام به حرم مطهرمشرف می شوند ولی ارتباط قلبی پیدا نکرده و با بهره ی کمی مراجعت میکنند.
گاهی دیده شده بعضی ها در توقف چند روزه ی خود در این شهر مقدس، به سلامی از دور اکتفا کرده و توفیق زیارت را از خود سلب می کنند و بالاتر از این شنیده شده است که گاهی کاروانی وارد شهر مقدس قم شده و بعد از حضور در مسجد مقدس جمکران به شهرخود برگشته اند.
همه ی این ها بخاطر عدم شناخت این بانوی کرامت می باشد چرا که شناخت، عاملی برای ارتباط و زیارت است.
باید متذکر شد که مقام و جایگاه رفیع حضرت معصومه سلام الله علیها از تعابیری که از اهل بیت سلام الله علیهم صادر شده است مشخص می گردد؛ تعابیری کم نظیرکه گاه در خصوص یک موضوع تاکید شده است همچون موضوع ورود به بهشت برای کسانی که ایشان را با معرفت زیارت کنند که این موضوع مکرراً با عناوین مختلف از چهار امام معصوم نقل شده است:
امام صادق علیه السلام فرموده اند: إنّ زیارتها تعادل الجنة.[1]همانا زیارت اومعادل بهشت است.
امام رضاعلیه السلام فرموده اند: من زارها فله الجنة.[2]کسی که او را زیارت کند پس بهشت برای اوست.
امام جوادعلیه السلام  فرموده اند: من زارعمّتی بقم فله الجنة.[3]کسی که زیارت کند عمه ی مرا در قم پس بهشت برای اوست.
امام هادی علیه السلام فرموده اند: من زار عمتی بقم فله الجنة.[4] 
قم گشته از شرافت معصومه با صفا  /  چون روضه ی بهشت برین گشته پر صفا
شاهان به درگهش همه آورده التجا  /  بی شک که میرود به بهشت از ره عطا
 
دراینجا مناسب است برای شناخت عظمت حضرت معصومه سلام الله علیها به سیره و گفتاربعضی از علماء ربانی نسبت به این بانو توجه کرد:
 
1.آیة الله بهجت رحمة الله علیه:
تولیّت سابق آستان مقدس سلام الله علیها میفرماید: یک روز در صحن حرم به ایشان(آیة الله بهجت رحمة الله علیه)رسیدم و سلام کردم ایشان فرمودند: آقای مسعودی! به این خدام حرم بگویید در داخل حرم و دور ضریح داد و قال نکنند، داد نزنند، برای این که ملائکه های آسمان می آیند اینجا، دور ضریح آمد و رفت می کنند؛ اینها که داد میزنند آن ها ناراحت می شوند.
 
2.آیة الله بروجردی رحمة الله علیه:
مقام معظم رهبری مدظله العالی میفرمایند: مرحوم آیة الله العظمی بروجردی رحمة الله علیه که شخصیت بزرگ جهانی بود و زعیمی بلامنازع بشمار می رفت... یکی از دوستان نزدیک آن بزرگوار نقل می کنند: قرار بود که ابن سعود [پادشاه اسبق عربستان] در سفر به تهران برای ملاقات با ایشان به قم بیایدآقا نپذیرفتند و موافقت نکردند، فرمودند: چون اگر به قم بیاید، به زیارت حضرت معصومه نمی رود و این توهین به آن حضرت است که با من ملاقات کند ولی به زیارت حرم نرود.
 
3.آیة الله فاضل لنکرانی رحمة الله علیه:
ایشان فرمودند: از زیارت کریمه اهل بیت سلام الله علیها غفلت نکنید؛ حضرت معصومه سلام الله علیها هر چند امام نیست ولی از امام زاده هایی است که امام زاده بودنش مسلم است و از نظر مقام و عظمت در میان امام زادگان بی نظیر و یا  کم نظیر است. ایشان در میان فرزندان حضرت موسی ابن جعفرعلیه السلام  پس از امام رضا علیه السلام باعظمت ترین است به همین خاطر روایات بسیاری در فضیلت و ثواب زیارت آن حضرت وارد شده است....
 


[1] بحارالانوارج60ص219
[2] بحارالانوارج99 باب1
[3] همان
[4] میزان الحکمة

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us