Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

بسم الله الرحمن الرحیم

بعضی ازخصائص و شئون حضرت فاطمه معصومه سلام الله علیها:

 1.زیارت نامه ی ایشان ازامام معصوم(امام رضاعلیه السلام) صادر شده و به ما رسیده است.[1]

برخلاف بعضی از امام زاده های دیگرکه زیارت نامه ی آن ها از این زیارت نامه و یا زیارت نامه های مأثور دیگر توسط عالمان ربانی و بزرگان گرفته شده و تدوین شده است.

 2.تعابیر بلند و غیر قابل توصیفی که در مورد ایشان از ائمه ی معصومین علیهم السلام به ما رسیده است نشان از مقام و منزلت حضرت معصومه سلام الله علیها می باشد به عنوان نمونه در قسمتی از زیارت نامه ایشان پس از ذکر سلام های متعدد با عناوین مختلف می فرماید:

السلام علیکِ عرّف الله بیننا و بینکم فی الجنه و حشرنا فی زمرتکم وأوردنا حوض نبیکم...که ضمیرهای خطابی جمع علاوه بر این که به همه ی معصومین علیهم السلام برمی گردد به حضرت فاطمه ی معصومه سلام الله علیها نیز ارجاع داده می شود. (وتعابیر متعدد دیگری که با مراجعه به زیارت نامه ی حضرت معصومه سلام الله علیها وجود دارد نشان از عظمت ایشان است).

 3.همانطور که حضرت معصومه سلام الله علیها از جانب پدر با امام رضاعلیه السلام اشتراک دارند مادر بزرگوارشان هم با امام رضاعلیه السلام  مشترک است.(به نام تکتم یا نجمه سلام الله علیها)[2].

4.حضرت معصومه سلام الله علیها از نسل دو امام معصوم(امام حسن و امام حسین علیهما السلام)می باشد که در زیارت نامه ایشان می خوانیم: السلام علیکِ یا بنت الحسن والحسین.[3]

 5.بدن مطهرایشان بنا بر قولی که این قول دارای طرفدارانی هم می باشد توسط امام معصوم دفن شده است. (نقل شده در هنگام مراسم تدفین که توسط بعضی از بزرگان آن زمان انجام  می شده ناگاه دوسواری که صورت خود را پوشانده بودند نزدیک شده و بدن حضرت را تدفین نمودند که یکی از آن دوسوار حضرت امام رضا علیه السلام بوده است).

 6.مقام شفاعت حضرت معصومه سلام الله علیها در بین امام زاده های دیگر کم نظیر می باشد چنانکه امام صادق علیه السلام فرموده اند: ألا أنّ للجنة ثمانیة ابواب، ثلاثة منها الی قم تدفن فیها امرأة من وُلدی اسمها فاطمة بنت موسی و تدخل بشفاعتها شیعتی بأجمعهم[4] (آگاه باش که بهشت هشت در دارد که سه در آن از قم است؛ در قم زنی از اولاد من دفن می شود که اسمش فاطمه دختر موسی می باشد و به شفاعت او تمامی شیعیان من به بهشت داخل می شوند.

با روی سیاه و بار سنگین گناه    /   با خجلت و شرمساری و حال تباه

در حضرت معصومه گزیدیم پناه  /   یافاطمة اشفعی لنا عندالله[5]

 7.کراماتی که از این بانوی بزرگوار مشاهده شده است نشان از عظمت ایشان دارد به عنوان نمونه به شفای طلبه ی جوان اهل نخجوان که از زبان حضرت آیة الله مکارم شیرازی دام ظله نقل شده است اشاره می شود: بعد از فروپاشی شوروی سابق و آزاد شدن جمهوری های مسلمان نشین، مردم شیعه ی نخجوان تصمیم گرفتند که عده ای از جوانان خود را به حوزه ی علمیه قم بفرستند تا برای تبلیغ در آن منطقه تربیت شوند. مقدمات کار فراهم شد و استقبال عجیبی از این امر به عمل آمد؛ از بین300 نفر داوطلب،50 نفری که معدل بالایی داشتند برای اعزام به حوزه علمیه قم انتخاب شدند در این میان جوانی که باداشتن معدل بالا به سبب اشکالی که در یکی از چشمانش وجود داشت انتخاب نشده بود، با اصرار فراوان پدر ایشان مسئول مربوطه ناچار از قبول ایشان شد ولی هنگام فیلم برداری از مراسم بدرقه ی این کاروان علمی فیلم بردار دوربین را روی چشم معیوب این جوان متمرکز کرده و تصویر برجسته ای از آن را به نمایش گذاشت جوان با دیدن این منظره بسیار ناراحت و دل شکسته شد. وقتی کاروان به قم رسید و درمدرسه ی مربوطه ساکن شدند این جوان به حرم مشرف شده و با اخلاص تمام متوسل به حضرت می شود و در همان حال خوابش می برد در خواب عوالمی را مشاهده کرده و بعد از بیداری می بیند چشمش سالم و بی عیب است او بعد از شفا یافتن به مدرسه برمی گردد، دوستان او بامشاهده این کرامت و امر معجزه آسا دسته جمعی به حرم حضرت معصومه سلام الله علیها مشرف شده و ساعت ها مشغول دعا و توسل می شوند. وقتی این خبر به نخجوان می رسد آن ها مصرانه خواهان این می شوند که این جوان بعد از شفاء یافتن و سلامتی چشمش به آن جا برگردد که باعث بیداری و هدایت دیگران و استحکام عقیده ی مسلمین گردد.[1] امام رضاعلیه السلام فرمود: ای سعد، ما پیش شما قبری داریم...کسی که با معرفت ایشان را زیارت کند بهشت سزاوار اوست...وقتی به نزد قبر آن حضرت رسیدی در قسمت بالای قبر رو به قبله بایست و34 مرتبه الله اکبر و 33 مرتبه سبحان الله و 33 مرتبه الحمدلله بگو سپس بگو: السلام علی آدم صفوة الله السلام علی....[و حضرت تا آخر زیارت نامه را انشاء فرمودند]

[2] تقویم شیعه ص327

[3] مادر امام باقرعلیه السلام دختر امام حسن مجتبی علیه السلام می باشد(منتهی الآمال ج2 ص775)

[4] بحارج6 ص228

[5] 5.این شعر از آیة الله صافی گلپایگانی دام ظله می باشد.

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us