Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

رأفت امام رضا علیه السلام(1)
 

بسم الله الرحمن الرحیم

کیستم من؟   شمع جمع آل خیر المرسلینم
کیستم من؟   قبله ی دل، کعبه ی اهل یقینم
کیستم من ؟   یوسف  زهراء، امام هشتمینم
کیستم من؟ (رئوف) آل پیغمبر، رضا سلطان دینم[1]از صفات  شایعی که به امام رضا علیه السلام نسبت  داده می شود، صفت رأفت می باشد ( امام رئوف یعنی امام بسیار مهربان) که ازجوانب مختلفی می توانیم رأفت و مهربانی حضرت را مورد مطالعه و بررسی قرار بدهیم همچون رأفت نسبت به دوستان ودشمنان ، انسانها و حیوانات، رأفت در زمان حیات مبارکشان و پس از آن، رأفت نسبت به زائرین وغیر زائرین تا آنجا که حتی در مورد اخیربعضی ازعالمان دین فرموده اند:  اگربه زیارت ائمه علیهم السلام  نرفتید نگویید آنها نطلبیده اند چون آن بزرگواران بسیار رئوف و مهربان هستند، بلکه شاید مشکلی دیگر در این میان وجود داشته که ما بی خبریم.
دراینجا مناسب است مواردی از این صفت برجسته ی امام ذکر شود:
1. شخصی خدمت حضرت رضا علیه السلام رسید و عرض کرد: برای من و خانواده ام دعایی کنید حضرت فرمود:
مگر من دعا نمیکنم ؟ والله انّ اعمالکم لتعرض علیّ فی کل یوم و لیلة.     بخدا سوگند اعمال شما هر شب و روز برمن عرضه می شود ؛  راوی می گوید: این سخن بر من گران آمد، و امام  متوجه نگرانی من شد و به من فرمود: اما تقرأ کتاب الله عزوجل:
وَ قُلِ اعْمَلُوا فَسَيَرَى اللَّهُ عَمَلَكُمْ وَ رَسُولُهُ وَ الْمُؤْمِنُونَ [2]آیا کتاب خداوند عزوجل را نمی خوانی که می گوید:  عمل کنید که  خدا و پیامبرش و مؤمنان، عمل شما را می بینند؛ بخداسوگند منظور از مؤمنان، علی بن ابیطالب (وامامان دیگر از فرزندان او) می باشند.[3]   این قضیه نشان می دهد حضرت چه اندازه نسبت به مامهربان ورئوف می باشند و ما را دعا می کنند هر چند گناهکار باشیم.
چنانچه روایت داریم که حضرت رضا علیه السلام  فرمود... فلانی! آیا دانستی اعمال شیعیان هرصبح و شام بر ماعرضه می شود و اگرتقصیری دراعمال آن ها دیدیم از خدامی خواهیم ببخشد و اگر عمل نیکی دیدیم شکر(پاداش برای آنها) از خدا مسئلت می کنیم[4] و همچنین از امام باقر علیه السلام روایت شده که فرمود: 
در شبانه روزی هزار بار دوستان و شیعیان گناهکار را دعا می کنیم....
پور موسی، عالِم آل رسول   /   با ولای اوست، طاعتها قبول
آن که جان خسته از بار گناه   /  در کنار تربتش، یابد  پناه
2.در تاریخ آمده است شخصی به نام جلودی که در دستگاه خلافت عباسی مقامی داشت، مأمور شد به خانه امام رضا علیه السلام تعرض کند و وارد حریم خصوصی و خانه امام شود، امام اجازه نداد و در ازای آن، اشیایی قیمتی از منزل مثل طلاجات و... را به او داد؛ این قضیه گذشت تا ولایت عهدی حضرت در مرو که جلودی را به خاطر دشمنی با مأمون دستگیر کردند و نزد او آوردند در حالی که امام علیه السلام درکنار مأمون در سِمَت ولایت عهدی نشسته بود. حضرت آهسته به مأمون فرمود:  از او درگذر؛ جلودی فکر کرد امام می خواهد تلافی کند به این جهت به مأمون گفت: من به پدر شما بسیار خدمت کردم و...، ای خلیفه خلاف گفته ی او عمل کن مأمون گفت اگر بخواهم خلاف گفته اوعمل کنم باید تو را بکشم چون او می گوید از تو درگذرم.
3.شخصی به نام هارون بن موسی می گوید: در بیابانی همراه امام رضا علیه السلام بودم، ناگاه اسب امام شیهه ای کشید، امام افسار اسب را رها کرد و[از اسب پیاده شد] و اسب از آنجا دور شد و در مکان دور دستی ادرار کرد و برگشت.... [5]


[1] سازگار (میثم)
[2] توبه/105
[3] تفسیر نمونه ذیل آیه 105/توبه
[4] مناقب ابن شهر آشوب4/334(نقل از داستانها وپندها،محمدی اشتهاردی رحمة الله علیه)
[5] مناقب ابن شهر آشوب ج 4 ص334  (نقل ازداستانها وپندها ،محمدی اشتهاردی رحمة الله علیه )        

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us