Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

نماز اول وقت


بسم الله الرحمن الرحیم


وَ الَّذينَ هُمْ عَلى‏ صَلاتِهِمْ يُحافِظُون[1]امام رضا علیه السلام  در توضیح این آیه  فرموده اند:  (یحافظون علی المواقیت ) منظور از آیه، مواظبت بر اوقات نماز است که هر انسانی نمازش را اول وقت بخواند[2]در سیره امام رضا علیه السلام  به خوبی می توان این خصلت و سفارش به آن را مشاهده کرد.
 روزی در خراسان به هنگام نماز به شخصی، به نام ابراهیم فرمود: اذان بگو، او از امام رخصت طلبید تا همراهان نیز برسند حضرت فرمود: خدا تو را بیامرزد نماز اول وقت را بدون عذر هیچ وقت به تأخیر نینداز و اول وقت، نماز را بپادار.[3]بر خیز وشستشوی برای نماز کن  /   آهنگِ بندگی خداوند ساز کن
بر قبلگاهِ حضرت معشوق رونما    /  عرض نیاز خویش بر بی نیاز کن
از جملات بسیار ارزنده وماندگار شهید رجائی همین نکته می باشد:
به نماز نگوئید کار دارم، به کار بگوئید وقت نماز است؛
بعضی از بزرگان نذر می کنند که اگر نمازشان از اول وقت تأخیر افتاد، سه روز روزه بگیرند.
و همچنین، خاطره ای از شهید ابراهیم همّت نقل شده است که در مسیر راهِ بیابان، وقت نماز شد؛ ایشان به راننده خود امر فرمود که ماشین را متوقف کرده و ... و با همان شرائط سخت این شهید بزرگوار اقامه نماز کرد.[4]نکته دیگری که امام رضا علیه السلام راجع به نماز، بر آن حساسیت نشان داده و متذکر می شدند مسئله ی نماز نوجوانان بود به این جهت که آنها تا پیش از بلوغ به این عمل عادت کرده و در آن دوران برای آنها مشکلی پیش نیاید.
از امام رضا علیه السلام سئوال شد: شخصی است  که پسر نوجوانش را به نماز خواندن وادار می کند و این فرزند [گاهی]یکی دو روز نماز را ترک می کند [نظر شما چیست؟]
امام سئوال کرد: این پسر چند سال دارد؟ عرض شد پسری هشت ساله است. حضرت با تعجب فرمود:  سبحان الله یترک الصلاة !؟ [5] (آیا هشت ساله است و نماز را ترک می کند)
آن شخص عرض کرد: [خرد سال است وگاهی] خسته می شود؛ حضرت فرمودند: (یصلی علی نحو ما یقدر) به هر اندازه که مقدورش است نماز بخواند.[6]نقل یک خاطره از امام راحل:
امام خمینی رحمه الله علیه بعض مواقع می دیدند افرادی [از اعضاء خانواده ] زنگ می زنند و از احوال بچه ها سئوال می کنند و می پرسند که چیزی خورده و خوابیده؟ ایشان می فرمود: زیاد به فکر غذای بچه ها نباشید، بچه گرسنه نمی خوابد، او چیزی پیدا می کند و می خورد، مسأله ی مهم مسائل تربیتی است، چرا وقتی تلفن می زنید، نمی پرسید که نماز خوانده و خوابیده؟ نماز مهم است.
من به ایشان عرض کردم:بچه است ومکلف نشده،ایشان می فرمودند:ما روایت داریم که بچه ها را قبل  از سن تکلیف به نماز خواندن وادار[7] کنید. [8]


[1]معارج، 34
[2]  مستدرک الوسائل،  ج3/ص 96     
[3] خرائج وجرائح، ص  338      
[4]  شنیده ی نگارنده از راننده شهید همت در دوران دفاع مقدس.  
[5]گفتن سبحان الله نشانه تعجب است.   
[6] وسائل الشیعه ج4/ص20.
[7]امروزه عبارت وادار کردن به یک اصطلاح منفی به معنای زور و اجبار استعمال می شود که در اینجا مراد نیست بلکه  معنای تحریک کردن و بر انگیختن و ایجاد انگیزه کردن مراد است .       
[8] خانم فاطمه طباطبایی در کتاب پدر مهربان ص76 .

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us