Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

بسم الله الرحمن الرحیم

تقدیر و تشکر می­کنم از حضور اساتید محترم، اندیشمندان، فرهیختگان گران­قدر، حضرات آیات، حجج اسلام، بزرگوارانی که افتخار دادند و در این همایش مهم شرکت کردند و تشکر ویژه­ای دارم از عزیزان و بزرگوارانی که در این همایش در این مدت بسیار کوتاه که عزیزانی که دست­اندرکار این نوع همایش­ها هستند مطلع و مستحضر هستند که شاید 3 ماه برای برگزاری یک همایش با این ابعاد مدت بسیار کوتاهی است و اما به لطف خداوند و با عنایت این اساتید تعداد قابل توجهی مقاله که فرموده­اند بیش از 120 مقاله به دبیرخانه ارائه شد. از این دوستان به صورت ویژه تقدیر و تشکر می­کنم و همچنین از اساتید، بزرگواران و اعضای محترم هیئت داوران و هیئت علمی همایش که با تلاش شبانه­روزی تحت نظارت و مدیریت حضرت حجت­الاسلام والمسلمین حسینی مقالات را بررسی کردند و رتبه و جایگاه دوستان و میزان اعتبار این مقالات را بررسی کردند، تقدیر و تشکر می­نمایم.

  مطالعاتی که در حوزه مقالات و در بحث کارآمدی دین مطرح شد، من شمه ایی عرض می­کنم تا انشاءالله از سخنان اصلی جلسه­مان حضرت آیت­الله حسینی بوشهری بهره کافی را ببریم.

در دسته­بندی­هایی که در نسبت به کارآمدی دین در مدیریت جامعه مطرح شده و مقالات متعددی می­آید دو گروه هستند؛ یک گروه که اساساً معتقد به کارآمدی دین در اداره جامعه نیستند که مخاطب این همایش نیستند. که آنها چهره­های مشخصی هستند شاید گروه دوم بخواهند در حقیقت پاسخ این گروه را بدهند. آنهای که از فلسفه و تمدن غرب نشأت گرفته و اساساً معتقد نیستند که دین کارآمد است و مستمسک آنها حکومت کلیسا و مستندات این­چنین را مطرح می­کنند.

عده­ای خارج نشین مقرض هم هستند که گاهی تعریض و تعرضی به عدم کارآمدی دین در اداره جامعه می­زنند و سخنرانی­های متعدد و قلم فرسایی­هایی می­کنند که پاسخ آنها داده شده است. شاید عده­ای کج­اندیش سودجوی داخلی هم گاهی شبهاتی را در جامعه  مطرح می­کنند که عصمت انبیاء را زیر سؤال ببرند و عدم کارآمدی و متأسفانه گاهی هم اسم می­برنند حضرت نوح (ع) را ناکارآمد بیان می­کنند، عده­ای هم این گروه هستند که طبیعتاً در مقالات ما پاسخ­های محکمی به آنها داده شده است.

عده­ای هم بین کارآمدی دین و نوع مدیریت برخی مدیران متدین. مدیر کل، مؤسسه، شرکت، شخصیت حقوقی و یا مسئولی است که متدین هم هست اما به تعبیری بین دین و کارآمدی دین در اداره جامعه خلط کرده­اند که عمده عامه مردم ما روی این اصل حساسیت دارند، تصور می­کنند ناکارآمدی ما یعنی ناکارآمدی دین در اداره جامعه.

هرچه هست از قامت ناساز بی اندام ماست                 ور نه تشریف تو بر والای کَس کوتاه نیست

این همایش نمی­خواهد خیلی را مطرح کند، اما در بین مقالات متعددی که در این رابطه مطرح می­شود چند نگاه وجود دارد که دوستان باید بفرمایند جزء کدام یک از این گروه­ها هستند.

عده­ای معتقدند که اسلام توصیه­های مدیریتی دارد، اشاره­ای هم به نامه حضرت امیرالمؤمنین به مالک اشتر، عثمان بن حنیف و نظیر این نامه­ها می­کند. اینها هم یک گروه هستند.

گروه دیگری هم هستند که می­گویند همانطور که تئوری­های مدیریت مختلفی داریم مثل: تئوری فایول، آدام اسمیت، ماکس وبل و شخصیت­های دیگر غربی که تئوری مدیریتی مطرح کردند، یک تئوری هم داریم به نام تئوری مدیریت اسلام. اینها هم یک گروه هستند، که اساساً هم قابل نقض و نقد می­باشد زیرا اسلام اصلاً تئوری نیست، چون منبع اسلام وحی است نمی­تواند تئوری باشد، تئوری قابل نقد و نقض است قطعاً مشخص نیست که نتیجه­اش درست باشد، اما آنکه متصل به وحی و منبع آن وحی می­باشد، اصل است و قابل نقض نیست.

گروه دیگری هم هستند که شاید این گروه ناب­ترین نگاه را نسبت به این قضیه دارند، معتقدند اساساً دین اسلام منبعی است که تمام مدیریت در آن نهفته است؛ یعنی اسلامی که ادعای هدایت بشریت را دارد، نمی­تواند فقط بیان کرد که او برای اداره فردی فرد برنامه دارد. دین اسلام برای مدیریت جامعه، برای حکومت و برای تک تک نیازهای بشری که او را به هدف نهایی که خلیفۀ­اللهی است برساند، بنابراین اسلام اساساً یعنی مدیریت، یعنی کارآمدی دین در اداره نه فرد بلکه در اداره جامعه. اسلام روی این اصل هم کارنامه ارائه داده و هم برنامه دارد.

کدام مکتب تا به امروز توانسته کارنامه درخشانی در حوزه مدیریت ارائه دهد؟ که در زمان حدود 23 سال بخش بزرگی از جهان را بگیرد! آنهم در جامعه­ای که مخاطبین آن بی­سواد، کافر، مشرک و بت پرست که با ابتدایی­ترین مسائل انسانی ناآشنا قیام کند و در مدت بسیار کوتاه، اگر ما قائل شویم که تعریف مدیریت این است که شما به یک هدف معین در یک زمان معین برسید کدام نوع مدیریت توانسته اینچنین کارنامه درخشانی در طول تاریخ بشریت ارائه دهد؟ بنابراین اسلام در اداره جامعه حتماً کارنامه و برنامه دارد، فقط شعار نمی­دهد. «هُوَالَّذي أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدى ‏وَ دينِ الْحَقِّ لِيُظْهِرَهُ عَلَى الدِّينِ كُلِّهِ وَ لَوْ كَرِهَ الْمُشْرِكُونَ[1]» زمانی خواهد رسید که تمام عالم را دین بگیردو آن زمانی است  که حضرت مهدی (عج) ظهور می­کند. طبق این برنامه دین خدا در همه عالم اصولی خواهد شد. شما اگر هدفتان از مدیریت این است که رضایت کسب کنید در روایات آمده است که تمام خلایق آسمان و زمین حتی پرندگان و حیوانات رضایت کسب خواهند کرد و اعلام رضایت خواهند کرد. جهان عمران او تضمین خواهد شد، اموال بین مردم به صورت تساوی تقسیم خواهد شد و از این ویژگی­هایی که دارد اسلام در هدایت جامعه هم برنامه خوبی و هم کارنامه درخشانی دارد.

این همایش به لطف خداوند اولین همایشی است که در حوزه کارآمدی دین در اداره جامعه تشکیل شده است. عزیزان قلم زده­اند و انشاءالله برجسته­گان این مقالات مطرح خواهند شد و امیدواریم که همان­طور که مقام معظم رهبری تأکید و توصیه کردند که حوزه­های علمیه باید وارد فضای نیازمندی­های امروز اجتماع شوند، محیطی به وجود آید که بتوانیم پاسخ بسیاری از این شبهات که در بین جوامع چه مردم و چه عوام و نخبگان مطرح می­شود را بدهیم و الگوهای زیبای که در هدایت و اداره جامعه که دین برای ما عرضه کرده بتوانیم در این فضاها مطرح کنیم تا انشاءالله برکات این همایش باشد.

از کلیه دوستان از جمله حاج آقای امیری و دست­اندکاران گران­قدری که زحمت کشیدند و همه نهادهای که جهت برگزاری این همایش همکاری کردند، تقدیر و تشکر می­کنیم. امیدواریم به زودی کتاب همایش هم چاپ شود و در اختیار عزیزان و سروران قرار بگیرد و این شروع کار است تا انشاءالله بتوانیم به صورت سالانه این همایش را برگزار کنیم و به لطف خدا تأثیر آثار و برکات آن را در جامعه شاهد باشیم و از شما هم تقاضا داریم دعا و کمک بفرمایید تا بتوانیم این حرکت خوبی که اتفاق افتاده را به سرمنزل مقصودش برسانیم و در این جلسات علمی شرکت کنیم.

در نهایت مجدداً از اعضای هیئت علمی، دوستان هیئت داوران که زحمت کشیدند و شاهد تلاش شبانه­روزی آنها در این همایش بودیم تقدیر و تشکر می­کنم.

                                                                                                                  وسلام 

 1. توبه، 33

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us