Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Gozaresh

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

نماد

Logo

3لزوم نگاه جامع در مسئله جمعیت
کم بودن زایمان در زن مشکلات و عوارضی را به وجود می آورد، از نظر علمی ثابت شده است سرطان رحم به خاطر کم شیر دادن یا کم بودن زایمان عارض می شود و هیچ دلیل علمی مبنی بر ناراحتی یا بیماری بر اثر زایمان زیاد در زنان وجود ندارد ... . حجت الاسلام وافی از اساتید و مشاورین تربیتی حوزه علمیه قم

و کارشناس رادیو معارف در دوره تربیت کارشناس جمعیت که در تاریخ 18 و 19/10/93 برگزار شد بیان داشتند: نسبت به مسائل اجتماعی، سیاسی و تاریخ دو نگاه وجود دارد؛ نگاه نقطه ای؛ یعنی فرد روی یک نقطه نگاه می کند و قبل و بعد آن را نمی بیند.
در مقابل نگاه نقطه ای، نگاه خطی یا نگاه  جامع وجود دارد؛ یعنی بیننده از نگاه به یک نقطه گذشته و به قبل و بعد نیز توجه دارد. به عنوان مثال؛ مسئولین نیروهای نظامی می گویند: فرزند بیشتر داشته باشید؛ چون بیست سال دیگر با کمبود نیرو مواجه خواهیم بود؛ نگاه مسئولین این نهاد صحیح است اما نقطه ای است. نگاه دین مبین اسلام یک نگاه جامعی است به عنوان مثال؛ اسلام برای آشامین آب هفده حکم شرعی را بیان کرده! آیا برای تعداد فرزند دستوری نداده ؟ آیا برای سن ازدواج دختر و پسر حکمی بیان نکرده؟ یا برای میزان مهریه دستوری نداده است؟  امروزه باید پیرو دستورات دین مبین اسلام بود. زیرا نگاه اسلام، نگاه نقطه ایی نیست بلکه جامع است.
آسیب های تک فرزندی
طرفداران موضوع تک فرزندی که با نگاه نقطه ای به این مسئله می نگرند برای آن محاسنی را بر شمرده اند: گاهی می گویند: «آوردن فرزند زیاد موجب ناراحتی ها و مشکلات جسمانی برای زن می شود، مادری که چند فرزند بیاورد دچار کمر درد و بعضی از امراض و بیماری ها می شود». در پاسخ باید گفت: اتفاقا کم بودن زایمان در زن مشکلات و عوارضی را به وجود می آورد، از نظر علمی ثابت شده است سرطان رحم به خاطر کم شیر دادن یا کم بودن زایمان عارض می شود و هیچ دلیل علمی مبنی بر ناراحتی یا بیماری بر اثر زایمان زیاد در زنان وجود ندارد ... .
و گاهی هم می گویند: «فرزند کمتر کنترلش راحت تر است» و هر چه فرزند کمتر باشد آرامش بهتری حکم فرما خواهد بود» یا این که می گویند: «باید فرزندانمان را تربیت کنیم، فرزند کمتر است که می توان برای او وقت بیشتری گذاشت و او را به خوبی تربیت کرد و در او ایجاد شخصیت نمود» و ... .
در قبال اینگونه دلائل باید گفت: «ما باید بدانیم که تربیت فرزند چیست؟ تربیت یعنی چه؟» تربیت در حقیقت یعنی این که: 1. استعداد فرزند را کشف کرده و قیمت آن را بفهمند. 2. زمینه رشد و تعالی استعداد فرزند را به خوبی فراهم کنند. 3. نیازهای واقعی فرزند را برای او به خوبی برآورده کنند.
برچسب: آسیب های تک فرزندی، وافی، کنترل فرزند، تربیت، جمعیت، کاهش

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us