گزارشی از چهار دوره

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

عامل اصلی کشتار های اخیر زاهدان، تعالیم نادرست حوزه های اهل سنت است

امروز برخي عامل اصلي حوادث اخير را تعاليم مدارس اهل سنت مي دانند كه در متون آموزشي‌ آن‌ها تعاليم بعضي نادرستي آموزش داده مي‌شود تا به كشتار دست بزنند حتي در بعضي از اين کتابها جان و مال شيعيان مباح شمرده شده.

به گزارش خبرنگار «شیعه نیوز» آيت‌الله مكارم شيرازي امروز در ديدار آقاي مولوي عبدالحميد و علماي اهل تسنن فرمودند:

 ما با شيعيان و اهل سنت قرن‌ها زندگي كرديم و مشكلي با هم نداشتيم و من در ايام تبعيد در چابهار و مهاباد كه در ميان برادران اهل تسنن بودم با علماي اهل سنت دوستي داشتيم.

ايشان با بيان اين كه هم‌اينك ارتباط ميان علماي شيعه وسني وجود دارد،‌ اظهار داشتند : در حال حاضر ارتباط ميان شيعه و سني به خوبي برقرار است و حتي ديدار و گفت‌وگوهايي در زمينه‌هاي مختلف صورت مي‌گيرد و هريك براساس مذهب خود عمل مي‌كنند.

8Hn2gLzxRzRS8AAAAASUVORK5CYII

معظم له داشتن مشتركات فراوان ميان شيعه و سني را دليل اصلي براي ارتباط ميان اين دو مذهب دانسته و افزودند:

متاسفانه در سال‌هاي اخير برخي تحريكات اجانب و بيگانگان به ويژه وهابي‌هاي تندرو فضا را تغيير داده و سبب بدبيني ميان اين دو مذهب شده است. و آن محبت دوستي و نزديك سابق را مخدوش كردند.

ايشان حوادث سيستان و بلوچستان و كشته شدن شماري از فرماندهان عزيز سپاه و افراد ديگر و همچنين كشتار برخي از علماي شيعه در حوادث ديگر را از جمله دلايل بدبيني ميان پيروان اين دو مذهب برشمرد و خاطر نشان كردند:

امروز برخي عامل اصلي حوادث اخير را تعاليم مدارس اهل سنت مي دانند كه در متون آموزشي‌ آن‌ها تعاليم بعضي نادرستي آموزش داده مي‌شود تا به كشتار دست بزنند حتي در بعضي از اين کتابها جان و مال شيعيان مباح شمرده شده.

آيت‌الله مكارم شيرازي فرمودند:

اصولاً تعليمات وهابيت افراطي سبب شده كه دنيا نا امن شود و اين ناامني مستند به آن تعليمات نادرست شده است كه شما اهل سنت نيز به اين تعليمات افراطي، اعتراض داريد؛ ولي در كشورهاي همسايه همچون پاكستان، عراق، افغانستان و ديگر كشورهاي غوغا مي كند و اروپايي‌ها مسلمانان را تنها با سربريدن مي شناسند.

ايشان ادامه دادند: ما مسلمانان مي توانيم دست به دست هم دهيم و با هم متحد باشيم؛ زيرا دنيا از برنامه هاي مادي گري خسته شده است، اما افسوس که اعمال اين گروه مانع مهم اين پيشرفت است.

معظم له با اشاره به گلايه علماي اهل سنت نسبت به نظارت دولت بر حوزه‌هاي علميه اهل سنت فرمودند: اين نظارت به معناي دخالت و دست بردن در تعليمات اسلامي شما نيست؛ بلكه مسؤولان تلاش دارند تا از دخالت بيگانگان جلوگيري كنند كه اين روند و برنامه در همه كشورها وجود دارد. به خصوص که چندي قبل در بعضي از مدارس برادران اهل سنت سيستان و بلوچستان مقادير زيادي مواد منفجره و مانند آن پيدا شد.

ايشان به يکي ديگر از گلايه هاي مولوي عبدالحميد راجع به طلاب غير ايراني در مدارس اهل سنت اشاره کرده و فرمودند:

اين كه بخواهيد شما طلاب غيرايراني را در مدارس خود آموزش دهيد (مانعي ندارد ولي) تنها بايد با رعايت قوانين کشور يعني مجوز اقامت صورت گيرد طلاب شيعه نيز مشمول همين قوانين هستند. مسؤولان دولتي صورت گيرد و تا دولت آن را تاييد نكند نمي‌توانيد آن را انجام دهيد؛ زيرا برخي كشورها مداخلات خود را از طريق افراد نفوذي انجام مي‌دهند و نبايد به راحتي اين راه را براي آن ها هموار كرد.

معظم له افزودند: طلاب غيرايراني تنها در مدارس علميه خاصي تعليم مي‌بينند و هرگز شيعه و يا سني دليل بر حضور در مدارس غيرايراني نيست؛ اگر طلبه‌اي غيرايراني بخواهد در ايران درس بگيرد چه شيعه و يا سني بايد با مجوز رسمي صورت گيرد.

آيت الله مکارم شيرازي در پايان فرمودند: من به شما اطمينان مي دهم اگر اعتماد سازي ميان شيعه و سني همچون سابق بوجود آيد به يقين هيچ مشکلي ميان اين دو مذهب اتفاق نخواهد افتاد.

ايشان افزودند: ما شنيده ايم بعضي از برادران اهل سنت اصرار در تکثير فرزند و در نتيجه به هم زدن بافت جمعيتي دارند و شنيده شده زمين ها و مغازه هاي اهل تشيع را خريداري مي کنند تا مجبور به مهاجرت شوند اگر اين امور راست باشد و به اعتماد سازي لطمه مي زند، مهم آن است که شما برادران کاري کنيد که بي اعتمادي ها تبديل به اعتماد شود در اين صورت هيچ مشکلي نخواهيم داشت.

برچسب ها: آیه الله مکارم شیرازی، اهل تسنن

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us