Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

7وجود ناباروری خاموش در ایران
حدود 5 میلیون و 600 هزار نفر در ایران نـابارور هستند و امکان دارد بخشی از این ناباروری، ناباروری ثـانویه باشد.
حجت الاسلام حسینی که متخصص ناباروری می باشد، در دوره تربیت کارشناس جمعیت که در تاریخ 9/11/93 برگزار شده، وقوع ناباروری خاموش

را در ایران رد نکرد و در این زمینه بیان داشت: در تحقیقات که توسط پزشکان بین سال های 90 الی 92 صورت گرفت، به این نتیجه رسیده اند که 8 درصد زنان ایرانی نابارور هستند، یعنی حدود 5 میلیون و 600 هزار نفر در ایران نـابارور هستند. امکان دارد بخشی از این ناباروری، ناباروری ثـانویه باشد که از آن به ناباروری خاموش نیز تعبیر می شود. ناباروری اولیه آن است که زن و شوهر از اول امکان بچه دار شدن برای آن ها فراهم نیست، اما ناباروری ثانویه آن است که فرد بـه عنوان مثال دارای 4 فرزند است اما با تلاش برای بعدی، امکان آن فراهم نمی آید. البته ناباروری ثانویه به مراتب کمتر است از ناباروری اولیه؛ یعنی از 8 درصد 2 و 3 دهم آن ها دچار ناباروری ثانویه هستند.
حکم تلقیح مصنوعی
وی در رابطه با حکم تلقیح مصنوعی بیان داشت: در فقه، کلامی به عنوان تلقح مصنوعی نیست تا مراجع به آن حکم کنند. اما مرحوم صاحب جواهر در کتاب شریف خود به  روایتی اشاره می کند که حکم بعضی از مسائل تلقیح مصنوعی را می توان طبق آن پاسخ داد و آن روایت این است: در زمان امام حسن مجتبی علیه السلام، عربی پس از همبستر شدن با همسر خود از خانه خارج می شود، در همان حال همسر وی با کنیز خود مساحقه می کند که این عمل باعث می شود تا کنیز باردار بشود. امام مجتبی سلام الله علیه می فرمایند باید دیه بکارت کنیز را از زن بگیرید چون با به دنیا آمدن بچه بکارت از بین می رود، سپس زن را رجم کنید چون مساحقه کرده و محصنه بوده و بعد از اینکه کنیز وضع حمل کرد آن بچه را به پدرش بدهید و کنیز را تعزیر کنید.
البته شهید ثانی در مسالک وابن ادریس در سرائر یا به سند آن ایراد وارد کردند یا به دلالت آن، اما مرحوم صاحب جواهر این داستان را آورده است.
تفاوت سن باروری در ایران وغرب
ایشان بیان داشتند که غرب دو تجویز در زمینه باروی دارد یکی برای خود و دیگری برای سرزمین های اسلامی.
در ایران سن مناسب باروری را بین 18 تا 35 سال مطرح می کنند در حالی که دکتر ولیامز در کتاب باروری خود که در اروپا نیز تدریس می شود می گوید سن باروری زن از 15 تا 44 سالگی است.
برچسب: حسینی، ناباروری، تلقیح مصنوعی، سزارین، مساحقه، ناباروری خاموش، سن باروری، دوره تربیت کارشناس جمعیت

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us