Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Gozaresh

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

نماد

Logo

 IMG 3675دومین نشست شورای راهبردی جمعیت برگزار شد؛
اهتمام حوزه برای پایان دادن به کاهش جمعیت در کشور/فرزندآوری یک نعمت است
دومین نشست شورای راهبردی جمعیت روز پنجشنبه در سالن اجتماعات مرکز مدیریت حوزه های علمیه با حضور آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه های علمیه

برگزار شد.

دبیر شورای راهبردی جمعیت در این جلسه گفت: این شورا با همت بنیاد فرهنگی خاتم الاوصیا بادغدغه رصد و دنبال کردن تحقق سیاست های نوین جمعیتی شروع به کار کرده است و نخستین جلسه آن 20 آبان ماه امسال در تهران برگزار شد.

صالح قاسمی اظهار کرد: کمیته های تخصصی آمار و اقتصاد، فقهی، روانشناسی و تبلیغ، حقوقی و سیاسی و رسانه ذیل این شورا تشکیل شده است.
وی با اشاره به نقش و رسالت بی بدیل حوزه علمیه در مساله جمعیت تصریح کرد: برای رسیدن به سند راهبردی جمعیت نیازمند انجام کار عملیاتی هستیم و پیشنهادهایی در این زمینه هم چون تشکیل شورای جمعیت در مرکز مدیریت حوزه های علمیه، راه اندازی جلسه های درس خارج با موضوع جمعیت، تالیف و تنظیم یک واحد درسی در این زمینه برای طلبه های سراسر کشور، تشکیل همایش ها و نشست های تخصصی و حمایت از پایان نامه ها دراین زمینه رسیده است.
وی براقناع جامعه به ویژه نخبگان جامعه در رابطه با مساله جمعیت تاکید کرد وگفت: درست فهمیدن اصل موضوع جمعیت موضوع بسیار مهمی است.
* تبلیغات در زمینه جمعیت ضعیف است
مدیر حوزه علمیه القائم المنتظر(عج) تهران نیز در این جلسه بیان کرد: امروز تبلیغات ما ضعیف می باشد و استفاده از فضاهای هنری و سینمایی برای موضوع جمعیت از ضروریاتی است که باید به آن توجه شود.
آیت الله روح الله قرهی با اشاره به این سخن امام خمینی که «سلاح تبلیغات برنده تر از سلاح جنگ است»، گفت: باید مبلغانی را تربیت کنیم که خود در این زمینه عامل و مبلغ مناسبی باشند.
وی خاطرنشان کرد: فشار به دولت یکی از کارهایی است که باید انجام گیرد، چرا که رهبر انقلاب اسلامی سال های گذشته بر این موضوع تاکید کرده اند و این مساله باید عملیاتی شود و در این موضوع اطلاع رسانی صورت گیرد.
وی با اشاره به این که برخی چیزی راجع به جمعیت نمی دانند، گفت: در باب موضوع شناسی اول باید نسبت به آگاه سازی اقدام کرد، حداقل باید استادان خارج فقه را راجع به موضوع آگاه کرد و باید متخصصان بیایند و آنها را آگاه کنند.
* نیازمند جریانی قوی برای رفع مشکلات جمعیتی کشور هستیم
آیت الله سید محمدعلی مدرسی از استادان حوزه علمیه نیز گفت: امروز نیازمند جریانی قوی برای رفع مشکلات جمعیتی کشور هستیم تا بتوانیم از معضلات موجود بکاهیم، همان طور که ترویج فرهنگ کنترل جمعیت از حوزه شروع شد، جبران آن نیز باید از حوزه و بزرگان آن باشد.
وی بیان کرد: امروز نیازمند به خیزش و حرکت وسیعی از همه دستگاه ها و نهادها در مساله جمعیت می باشیم چرا که جامعه در خطر است و باید در این زمینه برنامه ریزی مناسبی انجام داد.
وی خاطرنشان کرد: عمق قضیه بسیار مهم است و نیاز به یک خیزش وسیع دارد.
وی با اشاره به این که با توصیه اخلاقی نمی شود تمام مساله را حل کرد، تصریح کرد: حوزه یک جنبه نظری و یک جنبه ترویجی دارد و باید در بعد نظری در مسائل اجتماعی با همکاری دانشگاه این مسائل را پیگیری کند.
معاون پژوهش حوزه های علمیه نیز گفت: ما در حوزه های علمیه نیازمند شورای راهبردی حوزه و جمعیت زیر نظر مدیر حوزه های علمیه هستیم، تا مدیران سازمان و صاحب نظران ذیل سیاست های ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی، نقش و جایگاه حوزه را در این موضوع بررسی کنند.
حجت الاسلام والمسلمین سید حسن میرمعزی بیان کرد: بحث جمعیت دارای بُعدهای حقوقی، اجتماعی، سیاسی و اجتماعی است که از هر منظر می توان مورد بحث قرار گیرد.
وی با بیان این که باید نقش و جایگاه حوزه را در این سیاست ها ببینیم، خاطرنشان کرد: امروز سیاست هایی از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و رهبر معظم انقلاب اسلامی در سال 1393 ابلاغ شده است که می توان بر روی این سیاست ها فعالیت کرد.IMG 36671
*نقش فرهنگ سازی در افزایش جمعیت
مسئول دفتر امور اجتماعی و سیاسی حوزه های علمیه هم چنین در این نشست به ارائه پیشنهادهایی درباره مشکل کاهش جمعیت پرداخت و با اشاره به موانع جدی موجود در موضوع افزایش جمعیت، گفت: فرهنگ سازی ارزش دینی افزایش جمعیت مسلمانان، تحلیل عواقب کاهش و برکات افزایش جمعیت برای عموم جامعه ایرانی، ترویج کاهش سن ازدواج و ترغیب سرعت در ازدواج، برنامه ریزی فرهنگی برای سلامتی اخلاقی نسل جوان و نوجوان از مواردی است که در رفع کاهش جمعیت موثر می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن زمانی افزود: برنامه ریزی فرهنگی برای نگهداری نهاد خانواده از فروپاشی و طلاق و فرهنگ سازی سازگاری و بردباری و حل مشکلات و اختلافات، برنامه ریزی فرهنگی برای رفع نگرانی والدین از فقر از راه ترویج فرهنگ دینی مربوط مانند قناعت و پرهیز از تجمل، اقدام مرکز مدیریت حوزه علمیه برای قانونگذاری حمایت مالی افزایش جمعیت در میان طلبه ها، برنامه ریزی حوزه برای مهدهای کودک اسلامی، بررسی فقهی موضوع های مربوط به جمعیت و ابلاغ موضوع های مربوط به جمعیت به استادان خارج فقه و مرکزهای تخصصی حوزه از دیگر مباحثی است که می تواند در رفع مشکلات جمعیت اثرگذار باشند.
مسئول مرکز ارتباطات و بین الملل حوزه نیز در این جلسه گفت: حوزه علمیه همانند بسیاری از نخبگان جامعه، نیازمند به توجیهات عملیاتی در موضوع جمعیت است، چرا که همانند بسیاری از نخبگان، نخبه در موضوع جمعیت نبوده و نیازمند به دانش افزایی با رویکرد ترویجی می باشد.
حجت الاسلام والمسلمین سید مفید حسینی کوهساری گفت: امروز جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین الملل به ویژه در جهان اسلام به عنوان الگو و پیشرو می باشد و چه بخواهیم و چه نخواهیم، بسیاری از کشورها از ما الگو می گیرند.
وی افزود: یکی از کشورهایی که در موضوع جمعیت از ایران الگوبرداری نموده، کشور اندونزی است که به ما اعتراض داشته و گفته اند که سر ما کلاه رفته است؛ چرا که مسلمانان کنترل جمعیت را انجام داده؛ اما در مقابل، مسیحیان و بهاییان این کنترل را انجام نداده و جمعیت خود را افزایش داده اند.
وی گفت: جمعیت مسیحیان اندونزی از 5 میلیون تن به حدود 20 میلیون تن رسیده است و نیز جمعیت بهاییان اندونزی نیز به حدود 700 هزار تن رسیده است.
وی خاطرنشان کرد: امروز شاید در داخل کشور مشکلاتی بین نهادها و دستگاه ها وجود داشته باشد؛ اما تصمیمات کلی نظام در عرصه بین الملل تاثیرگذار می باشد و کشورهای اسلامی از ما الگوبرداری می کنند، امروز بسیاری از اسناد بالادستی جمهوری اسلامی در برخی از کشورها ترجمه و استفاده می شود که نشان دهنده الگوپذیری آنان است.
*نقش تبلیغات در افزایش جمعیت
حجت الاسلام والمسلمین محسن عباسی از پژوهشگران حوزه جمعیت نیز در این جلسه گفت: اگر به دنبال تربیت مبلغ جمعیت هستیم، باید متناسب با سند راهبردی ابلاغی رهبر معظم انقلاب اسلامی این کار را انجام دهیم که بسیار راهگشا و موثر است و حوزه باید نقش خود را در این سند مشخص کند.
وی خاطرنشان کرد: یکی از نکته های مهم در حوزه جمعیت، نبود الگوهای مناسب با این مساله مهم اجتماعی است که حوزه باید آن را فراهم و عرضه کند.
وی اظهار کرد: ما اگر در حوزه علمیه بتوانیم، اخلاق ازدواج را به سمت واقعیت جمعیتی به پیش ببریم، یکی از معضلات را پشت سر خواهیم گذاشت.
وی خاطرنشان کرد: فکر غربی و تفسیر مادی از عالم، یکی از بزرگ ترین مشکلات ما در مبحث جمعیتی است؛ امروز روانشناسی و کتاب های غربی در مرکزهای تخصصی حوزه تدریس می شود که باید تغییر پیدا کند، چرا که طلبه ها با این مباحث تربیت می شوند و در جامعه حضور پیدا می کنند.
*روند کاهش جمعیت کشور را با مشکل مواجه می کند
دکتر محمد جواد محمودی مسئول سیاست گذاری جمعیت شورای راهبردی نیز در این نشست گفت: فعالیت در حوزه رسمی جمعیت بی نتیجه است و کشورهایی که به صورت غیررسمی فعالیت کرده اند موفق بوده اند.
وی گفت: این شورا می تواند این نقش را ایفا کند و نباید خود را درگیر و وابسطه با بخش های دولتی کنیم چرا که اثر گذار نیست.
مسئول سیاست گذاری جمعیت شورای راهبردی گفت: اینکه می بینیم نرخ رشد جمعیت کشور کاهش داشته این اتفاقی نیست و اگر این روند ادامه یابد در آینده با مشکل اساسی مواجه خواهیم بود.
محمودی گفت: هنوز نتوانسته ایم نخبگان را به موضوع فرزندآوری و ازدیاد نسل حساس کنیم و حتی بسیاری از نخبگان نرخ باروری و رشد جمعیت را نمی دانند.
وی گفت: کمیسیون تحقیقات مجلس در زمینه رشد جمعیت کار تحقیقاتی جدی انجام نداده است و اگر نتوانیم این امر را برای نخبگان جامعه و حوزه تبیین کنیم در آینده نمی توان انتظار کارهای بزرگتر را داشت.
 *حوزه انقلابی باید جلوی سیاست کاهش جمعیت را بگیرد
دکتر کبری خزعلی عضو شورای انقلاب فرهنگی نیز در این نشست گفت: نباید برنامه های ما برگرفته از غرب باشد و شاهد هستیم که در برخی از برنامه ها برابری جنسیتی را دنبال کرده و ضد هم هستند.
وی گفت: نباید سیاست کاهش جمعیت دنبال شود، حوزه انقلابی باید وارد این عرصه شود و تغییرات اساسی در زمینه برخی قوانین که منجر به کاهش جمعیت می شود بدهد.
دکتر خزعلی گفت: تأسیس مرکز مطالعات جمعیت در حوزه، اهمیت پرداختن به موضوع برنامه آمایش سرزمینی و ترکیب جمعیتی، لزوم برنامه های تبلیغی و توسعه فرهنگی و... از جمله مسائلی است که باید دنبال شود.
عضو شورای انقلاب فرهنگی گفت: انتظار است حوزه علمیه یک رشته تخصصی در خصوص جمعیت ایجاد کند و از سوی دیگر با برنامه ریزی دقیق تربیت کودکان را دست صهیونیست ها نسپارد.
 * فرهنگ سازی افزایش جمعیت
حجت الاسلام محمد حسین ندیمی مدیر موسسه اندیشه مسطور نیز در این نشست گفت: متاسفانه طلاب نیز گرفتار فرهنگ کاهش جمعیت شدند و در این زمینه نیز مشکل هستیم.
وی که از پژوهشگران حوزه جمعیت می باشد گفت: طلاب باید نسبت به این مسائل آگاه بوده و فرهنگ سازی کنند و با تبلیغ مباحث جمعیتی ضمن روشنگری، به اقناع و باز نمودن گره های ذهنی جامعه بپردازند و اجازه ندهند که دشمن به اهداف خود برسد.
 

انتهای پیام /*
 
 
 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us