گزارشی از چهار دوره

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

N82667656 71874272مقابله با رشد جمعیت برخلاف دستور اسلام است
همایش حوزه علمیه و جمعیت در روزهای پایانی ماه ذی الحجه 96 با سخنرانی آیت الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید و با حضور طلاب حوزه های علمیه و مبلغان در مدرسه علمیه امام کاظم(ع) برگزار شد.

دراین همایش همچنین مدیر حوزه های علمیه، مسئول کمیته سیاست های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاون فرهنگی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم سخنرانی کردند.
حضرت آیت الله سبحانی از سخنرانان این جلسه با بیان این که سقط جنین، انسان کشی است، اظهارداشت: طبق مباحث دین اسلام، یک سلول زنده هم بالقوه است از این رو کسانی که نطفه را می کشند انسان بالقوه ای را کشته اند.
ایشان در بیانات خود اضافه کرند: در دین اسلام و آیه های قرآن تاکید فراوانی به افزایش جمعیت شده است و بین تقوا و فرزند آوری رابطه وجود دارد.
وی با اشاره به این که کاهش جمعیت و جلوگیری از تولد فرزند دوجنبه فردی و اجتماعی دارد گفت: در جنبه فردی در صورتی که باعث مرگ مادر یا نوزاد شود در دین اسلام، موجب کفاره است.
آیت الله سبحانی بیان کرد: درجنبه اجتماعی، درگذشته اشتباهی درخصوص کاهش فرزندآوری رخ داد که ما علما مخالف با این طرح بودیم تا این که رهبر معظم انقلاب در این خصوص هشدار دادند، باید همه درمورد افزایش فرزندآوری فرهنگسازی کنند.
وی با تاکید بر این  که نسخه کاهش فرزندآوری را غربی ها برای مسلمانان پیچیده اند گفت: این موضوع جنبه سیاسی دارد و درحال حاضر رشد جمعیت در انگلستان و آمریکا نسبت به کشورمان در حال افزایش است.
وی گفت: طبق مستندات دانشنامه جهان اسلام درسال 1990میلادی رشد جمعیت مسلمانان 19 درصد و غیر مسلمانان 81 درصد و در سال 2000 و 2010 میلادی رشد جمعیت مسلمانان به ترتیب 21 و 23 درصد و رشد جمعیت غیرمسلمانان 79 و 76 درصد بوده است.
وی بر استفاده از ظرفیت تبلیغ برای فرهنگسازی افزایش جمعیت تاکید کرد و گفت: باید از ظرفیت روحانیان، علما و فضلا در سخنرانی و از رسانه های جمعی برای بیان تبعات کاهش جمعیت بهره برد.
این مرجع تقلید، اضافه کرد: نقش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در شناسایی و نظارت بر مراکز سقط جنین و ارائه داروهای مربوطه تاثیرگذار است.
وی به نظریه مباحث اقتصادی وگرسنگی درخصوص کاهش فرزندآوری اشاره کرد وگفت: مواهب الهی به صورت عادلانه تقسیم شده است این که در کشوری مثل آمریکا فراوانی نعمت و در آفریقا فقر وجود دارد از مباحث سیاسی نشات می گیرد و گرسنگی طبیعی نیست.

N82667717 718743481سلسله مراتب قانون گذاری در بخش افزایش جمعیت نیازمند تحول جدی است
یکی دیگر از سخنرانان این همایش آیت الله علیرضا اعرافی بود که در جمع حوزویان به سخنرانی پرداخت و با توجه به مباحث جمعیتی اظهار داشت: مقوله افزایش جمعیت نیازمند الگوسازی و تغییر نگرش در دراز مدت است چرا که در برهه ای امواج فرهنگی کشور به سمت کاهش جمعیت سوق داده شد.
ایشان افزود: امروز باید فرهنگ های غلط ازدواج دیرهنگام، طلاق های آسان، تک فرزندی، بی توجهی به اصول مدیریت خانواده، تشریفات و سایر الگوهای ناروایی را که در جامعه اسلامی رسوخ کرده است شناسایی و اصلاح کرد.
مدیرحوزه های علمیه کشور با اشاره به نقش حوزه و دانشگاه درخصوص ترویج فرهنگ افزایش جمعیت گفت: باید در این زمینه به شبهاتی در خصوص مسائل اقتصادی، اجتماعی و فقهی مردم در خصوص افزایش جمعیت پاسخ داده شود.
وی تاکید کرد: باید نهادهای فرهنگی در کنار حوزه های علمیه در عرصه اجتماعی به مقوله افزایش فرزند آوری به عنوان یک مساله جدی توجه و در این زمینه راهکارها و تولیدات فکری را ارائه کنند.
وی با تاکید بر این که موضع نظام درخصوص افزایش تولد باید مورد توجه حوزه های علمیه قرار گیرد گفت: وظیفه طلاب پاسخ به منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی در این زمینه است از این رو باید در مباحث تبلیغی با نگاه عالمانه و فرهنگی و در بعد کلان به دنبال ترویج فرهنگ فرزندآوری در جامعه باشند.
وی گفت: شهر مقدس قم پایگاه انقلاب اسلامی است باید در این زمینه نیز الگویی برای سایر کشور باشد و با افزایش جمعیت و فرهنگ سازی آن با تهاجم فرهنگی مقابله کند.
وی با بیان این که سلسله مراتب قانون گذاری در بخش افزایش جمعیت نیازمند تحول جدی است گفت: قوانین کاستی ها دارد که باید با روحیه انقلابی در مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گیرد و اصلاح شود تا با ارائه خدمات و تسهیلات در قوانین، همکاری موسسه های خیریه، اهتمام وزارت بهداشت، درمان و آموزش های پزشکی و عوامل تشویقی شاهد سیاستگذاری افزایش جمعیت باشیم.
ایت الله اعرافی اضافه کرد: طبق آمارهای ارائه شده، درحال حاضر 10 میلیون جوان در سن ازدواج داریم همچنین 2 الی سه هزار زوج نابارور در کشور وجود دارد که باید دولت به همراه نهادهای مربوطه در این زمینه تسهیلات و خدمات ارزان قیمت برای معالجه جدی ارائه کند.
وی ادامه داد: همچنین باید وزارت خارجه نسبت به نسخه های غربی و غیربومی هوشیار باشد و به بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامی اهتمام ورزد.

N82667918 718746871تشکیل کارگروه حوزه و جمعیت زیر نظر شورای هماهنگی نهادهای حوزوی
از دیگر سخنرانان این همایش جناب حجت‌الاسلام سعید روستاآزاد بود که در این همایش به سخنرانی پرداختند.
وی با اشاره به اینکه در این همایش به دنبال آگاه‌‌سازی طلاب نسبت به استمرار روند کنونی رشد جمعیت هستیم، اظهار کرد: امیدواریم با برگزاری این همایش بتوانیم توجه جدی‌تر مسؤولان و حوزویان به موضوع افزایش جمعیت را رقم بزنیم.
ایشان از تشکیل کارگروه حوزه و جمعیت زیر نظر شورای هماهنگی نهادهای حوزوی یاد کرد و افزود: این کارگروه با محوریت کارشناسان حوزوی و دانشگاهی فعالیت خود را آغاز کرده و به صورت ویژه پذیرای اندیشه‌ها و ایده‌های طلاب و فضلاست.
معاون فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با بیان اینکه تحقق منویات رهبر انقلاب اسلامی در مورد افزایش جمعیت نیازمند تحقیق و بررسی گسترده است، تصریح کرد: دبیرخانه کارگروه حوزه و جمعیت در معاونت فرهنگی تبلیغی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم تشکیل شده است و فعالیت‌های خود را با مشارکت مراکز و مجموعه‌های مختلف گسترش می‌دهد.
روستاآزاد ادامه داد: استمرار روند کنونی رشد جمعیت در آینده مخاطرات مختلف امنیتی، سیاسی و اجتماعی بسیاری را برای جامعه به دنبال دارد به همین علت باید آگاه‌سازی‌های لازم در این زمینه انجام شود تا با مشکل خاصی روبرو نشویم.
وی با اشاره به اینکه رسیدن به اهداف مورد نظر در حوزه افزایش جمعیت نیازمند یک عزم همگانی است، اظهار کرد: امیدواریم در سطح کشوری آگاهی‌بخشی لازم توسط طلاب دنبال شود تا از ظرفیت‌های مختلف در راستای رسیدن به هدف استفاده کنیم.

239009باید افزایش جمعیت به عنوان یک مطالبه عمومی در تمام شهرهای کشور با تغییر نگرش ها، مطرح شود
مسئول کمیته پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به این که ساختار جمعیت کشور به سمت مسن شدن است، گفت: باید افزایش جمعیت به عنوان یک مطالبه عمومی در تمام شهرهای کشور با تغییر نگرش ها، مطرح شود.
محمد جواد محمودی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی از سال 1390 نسبت به کاهش جمعیت هشدار دادند که در چند سال اخیر رشد جمعیت مورد توجه قرار گرفت.
وی افزود: در حال حاضر ساختار جمعیت کشور به سمت پیر شدن و از افراد جوان 10 درصد کم شده و به میانسالان اضافه شده است.
مسئول کمیته پایش سیاست‌های جمعیتی شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: طبق آمارها در حال حاضر در سن های بین 15 تا 49 سال به صورت متوسط نرخ باروری به حدود 2فرزند رسیده است که این آمار بایستی افزایش پید کند.
وی با اشاره به پیش بینی های سازمان ملل در سال 2017 گفت: این سازمان کاهش در نرخ باروری را برای کشورمان تحلیل کرده اند که این امر پیامدهای عمیقی برای اقتصاد کشورمان با کاهش کیفیت نیروی کار به همراه خواهد داشت.
وی ابراز داشت: نیاز به بازنگری در بحث جمعیت شناسی با استفاده از ظرفیت مراکز علمی و حوزوی و ترویج فرهنگ افزایش جمعیت داریم.
همچنین بیانیه شورای هماهنگی نهادهای عالی حوزوی در رابطه با تحولات جمعیت در جمهوری اسلامی قرائت شد.
خبرنگار اعزامی – مؤسسه اندیشه مسطور
26/06/1396

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us