Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Gozaresh

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

نماد

Logo

D1736944T15485797(web)(b)1 افزایش سن ازدواج در جامعه، زنگ خطر افزایش تجرد قطعی
برنامه "ترنج" رادیو گفت و گو با موضوع الزامات و راهکارهای انگیزشی افزایش جمعیت با حضور  حجت الاسلام و المسلمین محمد حسین ندیمی مسئول موسسه اندیشه مسطور، موسسه عمار ولایت، مجری برگزاری دوره های تربیت کارشناس جمعیت

و پژوهشگر جمعیت و همچنین دکتر صالح قاسمی دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت، پژوهشگر و نویسنده مجموعه "جنگ جهانی جمعیت" و مدرس دانشگاه به روی آنتن رفت.
ترنج: ضرورت افزایش جمعیت در ایران چیست؟

قاسمی: سیاست گزاران دهه ۶۰ و ۷۰ در کشورمان احساس کردند که باید جمعیت کشور را مدیریت کنند به همین خاطر طرح تنظیم خانواده را ارائه کردند که این طرح کارشناسانه و جامع نبود و برنامه ای که قرار بود برای یک دوره پنج ساله اجرا شود به جهت اجرای بی رویه و غیرکارشناسی، ۲۰ سال اجرا شد و بدین ترتیب ما امروز با آمارهایی مواجه شدیم که وضعیت هشدار جمعیتی را نشان می دهند. میانگین نرخ باروری در کشور سال ۶۵، حدود ۶ فرزند بوده و امروز کمتر از دو فرزند است و قطعاً در دو دهه آینده با کاهش جمعیت کل کشور مواجه خواهیم شد.

ترنج: دلیل شیب نزولی کاهش جمعیت در ایران چیست؟

حجت الاسلام ندیمی: پس از انقلاب، متاسفانه تعداد زیادی از شبکه های بهداشت در روستاها و شهرهای کوچک ایجاد شدند و حتی چادر زدند تا تعداد جمعیت را کاهش دهند و اقدامات و رفتارهایی شد که هنوز هم در برخی موارد این اتفاقات ادامه دارد. شعار "فرزند کمتر، زندگی بهتر" را نه تنها خانه ها و اداره های بهداشت بلکه رسانه ها و شبکه های اجتماعی هم آن را سر دادند. ضمن اینکه توسعه شهر نشینی و ماهواره ها و ویدئو ها به این مسئله دامن زد و نهایتاً در دو دهه بعد از جنگ، نرخ جمعیت به شدت کاهش یافت.

قاسمی: شاید علل اقتصادی و برخی تنگناهای اقتصادی در کاهش جمعیت موثر بوده اما ما بر اساس پژوهش های میدانی قائلیم که اصلی ترین علت تغییر الگوی فرزندآوری خانواده های ایرانی، تغییر سبک زندگی افراد بود به عبارتی تغییر نوع نگرش افراد به زندگی، اصالت فرد و جدی نگرفتن شبکه خویشاوندی از جمله دلایل کاهش جمعیت در کشور بود. خانواده ایرانی در دو سه دهه گذشته کوچکتر شده و روز به روز هم در حال کوچک تر شدن است.

ترنج: ایجاد شرایط ازدواج آسان تا چه اندازه در افزایش جمعیت موثر است؟

حجت الاسلام ندیمی: یکی از معضلات امروز جامعه، ازدواج است. طبق گزارش سازمان ثبت احوال کشور در سال ۱۳۹۳، میانگین سن ازدواج افراد در مردان ۲۹ سال و در خانم ها ۲۴ سال است. متاسفانه در حال حاضر ما شاهد افزایش سن ازدواج در جامعه هستیم و این زنگ خطری برای افزایش تجرد قطعی است. اگر سن ازدواج را در جامعه کاهش ندهیم سن جوانان از زمان ازدواج و باروری خواهد گذشت. لذا می طلبد همانگونه که همه دستگاه ها و رسانه ها در دو دهه قبل در راستای کاهش جمعیت ورود کردند الان هم همه دستگاه ها و رسانه ها به مسئله افزایش جمعیت به ویژه در تسهیل سازی ازدواج ورود کنند.

قاسمی: ما والدین و خانواده های ایرانی باید از خود بپرسیم که چرا تصور می کنیم تک فرزندی و انباشت امکانات برای یک فرزند به معنی تربیت بهتر اوست در حالیکه امروز کارشناسان این مسئله را رد می کنند. چرا ما با تک فرزندی، فرزند خود را از شادی و نشاط محروم می کنیم و چرا فکر می کنیم همیشه برای فرزندآوری زمان کافی داریم؟ امروز ۲۰ درصد از زوجین کشور نابارور هستند و حدود ۱۲ درصد این تعداد، خانواده هایی اند که قبلا بارور بودند و الان به خاطر افزایش سن و سبک زندگی دچار ناباروری شده اند.

ترنج: راهکارهای انگیزشی افزایش جمعیت در ایران کدامند؟

حجت الاسلام ندیمی: الان حدود ۱۰ میلیون دختر و پسر در حال گذر از سن ازدواج در کشور وجود دارد. ما حتی اگر ازدواج را آسان کنیم و همین تعداد، تشکیل خانواده دهند بیشتر از یک تا دو فرزند نخواهند آورد. مشکل اصلی اینجاست که فرهنگ فرزندآوری از خانواده های ایرانی گرفته شده است. لذا در این شرایط زمانی باید در این زمینه به مردم اطلاع رسانی کنیم و در کنار آن باور آنها را هم به این موضوع تغییر دهیم.

ترنج: در صورت افزایش جمعیت، وضعیت زندگی مردم چگونه خواهد شد؟

قاسمی: نه تنها در ایران بلکه در دنیا، هر وقت تحولات جمعیت به سمت افزایش حرکت کرده موتور اقتصاد آن کشور روشن شده است. اما کاهش جمعیت ما را از نظر اجتماعی، نیروی کار در آینده و همچنین اقتدار بین المللی دچار بحران خواهد کرد. امروز بیش از ۶۰ درصد کشورهای دنیا با وجود نگرانی های اقتصادی که دارند اما به دنبال افزایش جمعیت هستند چراکه می دانند آینده اقتصادی آنها منوط به افزایش جمعیت است.

ترنج: مشوق های دولت تا چه اندازه در افزایش جمعیت موثر است؟
قاسمی: بیش از ۶۰ درصد کشورهای دنیا سیاست حمایت از خانواده و فرزندآوری را به طور جدی دنبال می کنند. دولت موظف است برای حمایت جدی از فرزندآوری در خانواده ها اقدام کند. اما به جز دولت، بزرگترهای خانواده ها نیز در این میان نقش بسیار مهمی دارند و باید تجارب زندگی خود را در اختیار جوانان قرار دهند.

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us