Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

8

درآستانه فرا رسیدن ماه محرم و صفر همایش ملی تبلیغ و جمعیت در مشهد برگزار شد.

  دبیر همایش ملی تبلیغ و جمعیت گفت : این همایش ملی با حضور 150 نفر از مبلغان و خطبای محوری استان های کشور در هتل خاتم مشهد مقدس برگزار شد.

  سید وحید موسویان گفت : در این همایش 2 روزه ، مسائل جریان شناسی, روندشناسی و تحولات استراتژیک تغییرات جمعیتی ایران و جهان تحولات گفتمانی و تاثیرات سبک زندگی غربی بر کاهش باروری و نحوه مواجهه با آن ، مبانی فقهی و دینی افزایش جمعیت، ابعاد تربیتی, فرهنگی, اجتماعی و اقتصادی افزایش جمعیت ، راهبردهای تبلیغی و روان شناسی تغییر نگرش جامعه در موضوع افزایش جمعیت و نقش جمعیت در تمدن اسلامی بررسی می شود.

موسویان در تشریح اهداف این همایش ، گفت : حساس سازی مبلغان و خطیبان در موضوع تهدید نسل و کاهش جمعیت، نگرش سازی مثبت نسبت به افزایش جمعیت و فرزندآوری و توانمندسازی دست اندرکاران در فرهنگسازی افزایش جمعیت از اهداف این همایش است.

 ایران در بین ٢٦کشور منطقه غرب آسیا رتبه ۲۵‌را در حوزه رشد موالید دارد. 

Untitled 1علی اکبر محزون در همایش ملی «تبلیغ و جمعیت» در مشهد، عنوان کرد: روند رشد جمعیت در کشورمان در‌صورت تداوم روند فعلی، بسیار نگران‌ کننده است.

محزون با اشاره به اینکه سیاست‌های غلط در سال‌های اخیر جمعیت را به یک تهدید تبدیل کرده است، افزود: ایران حدود یک‌درصد جمعیت دنیا را در خود جای داده است و بنابراین‌ از لحاظ جمعیت در جهان رتبه‌۱۸، در آسیا رتبه‌۱۰ و در بین کشورهای منطقه رتبه٢٥ را دارد.

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعیتی و مهاجرت سازمان ثبت‌احوال افزود: هم‌اکنون زیر‌١٥ساله‌ها ۲۳/۴‌درصد، ١٥تا ۲۹‌ساله‌ها ۳۱/۵‌درصد، ۳۰‌تا٦٤ساله ها ۳۹/۳درصد و افراد بالای ۶۵ سال ۵/۷درصد از جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند.

او گفت: از دهه‌۶۰ به بعد هم رشد جمعیت و هم خانوار در کشور به‌شدت کاهش پیدا کرد به‌طوری‌که در فاصله سال‌های‌۱۳۸۵تا‌۱۳۹۰ شمار افراد خانوار از چهار‌نفر به سه نفر رسید.

محزون افزود: سطح جانشینی جمعیت یا خط باروری به‌صورت معمول ۲/۱درصد است. یعنی هر زن‌و‌شوهر باید حداقل دو فرزند داشته باشند. این در‌حالی است که در سال‌۱۳۹۰ خط باروری در ایران بین ١/٧ تا ١/٨ بوده است و هر خانواده کمتر از دو فرزند را تحویل اجتماع داده است.

او با اشاره به اینکه بالا‌رفتن سن ازدواج یکی‌از دلایل کاهش جمعیت است گفت: هم‌اکنون ۱۱‌میلیون‌و۲۰۰هزار جوان در کشورمان در آستانه ازدواج هستند. همچنین یک‌میلیون‌و٣٠٠هزار نفر در آستانه گذشتن از سن ازدواج قرار دارند.

  فاصله ٥/٣ساله بین ازدواج و تولید فرزند اول

 3عضو کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم گفت: جمعیت از‌جمله مهم‌ترین مولفه‌ها در افزایش قدرت کشورها در عرصه جهانی محسوب می‌شود.

دکتر سید امیر حسین قاضی زاده با اشاره به اینکه متاسفانه مطالعه جامع داخلی درباره دلایل روشن تاخیر در فرزند‌آوری و کاهش تمایل به فرزند داشتن در کشور ما انجام نشده است، افزود: بین ازدواج و تولید فرزند اول ٥/٣سال و بین فرزند اول با دوم ٥/٥سال فاصله است.

 سید امیرحسین قاضی‌زاده با اشاره به مبدأ بحث محدود کردن تولید نسل، گفت: اولین بار بحث تحدید جمعیت را کشیشی به نام مالتوس عنوان کرد؛ او بحران جمعیتی را تحت عنوان انفجار جمعیتی پیش‌بینی کرد معتقد بود که باید به تحدید جمعیت روی آورد.

وی بابیان این‌که خود غربی‌ها نیز با چنین اظهارنظری موافق نبودند، ادامه داد: دو برخورد با بحث جمعیت وجود دارد، کسانی که مسائل زیست‌محیطی و منابع موجود در دنیا را ذکر کرده و معتقدند که کره زمین از سال 1985 از حد بحران منابع عبور کرده و جمعیت امروز کره زمین بیش‌ازاندازه توان منابع زمین است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی با اشاره به این‌که گروهی نیز معتقد هستند که نباید تحدید نسل صورت گیرد، عنوان داشت: این گروه معتقد هستند که در به وجود آمدن نسل جدید توازن وجود دارد و طبیعت این توازن را ایجاد می‌کند، در مقابل، وجود جمعیت بیشتر می‌تواند افزایش منابع را نیز به دنبال داشته باشد.

وی به مطالعه و بررسی جزئیات رشد، پیشرفت و شاخصه‌های توسعه توسط یک مؤسسه تحقیقاتی اشاره کرد و گفت: این مؤسسه در پژوهش‌های صورت گرفته، وضعیت فعلی کشورها را به نسبت منابع و جمعیت سنجیده و موقعیت آن کشورها به نسبت سایر کشورها را موردسنجش و ارزیابی قرار می‌دهد.

قاضی‌زاده اضافه کرد: وضعیت جمهوری اسلامی طبق این پیش‌بینی‌ها باوجود محدود شدن رشد جمعیت، تا سال 2060 رشد خواهد داشت همچنین با توجه به رشد جمعیتی که در هند و چین وجود دارد، این دو کشور که در قرن نوزدهم قدرت اول جهانی بودند، تا سال 2050 چین و از سال 2060 به بعد، هند قدرت اول دنیا خواهند شد.

وی عنوان داشت: طبق پژوهشی که این سازمان برای کنترل آمار جمعیت جهان انجام داده است، ایران در سال 2010 در رتبه هجدهم 20 کشور قدرتمند جهان قرار داشت، در سال 2020 ایران در همان رتبه باقی می‌ماند، سال 2040 به رتبه پانزدهم، 2050 رتبه شانزدهم و با روند فعلی، در سال 2060 ایران در جمع بیست قدرت برتر دنیا حضور نخواهد داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: این مطالعه نشان می‌دهد کشورهایی همچون نیجریه، پاکستان و بنگلادش که باوجود دارا بودن منابع زیاد، کشورهایی فقیر به شمار می‌روند در آینده جزء قدرت‌های جهانی خواهند بود و مؤلفه اصلی این قدرت، جمعیت است.

وی با تأکید بر این‌که یکی از مهم‌ترین و ثابت‌ترین مؤلفه برای پیشرفت، جمعیت است، عنوان داشت: احتمال تجزیه کشوری که بیش از هشتاد میلیون نفر جمعیت داشته باشد به‌شدت کاهش می‌یابد، اگر کشوری بخواهد قدرت اقتصادی بشود و کالای او با کالاهای خارجی رقابت کند باید بیش از 150 میلیون نفر جمعیت داشته باشد.

قاضی‌زاده بابیان این‌که جمعیت بیش از سیصد میلیون نفر، کشور را به قدرت جهانی تبدیل می‌کند، خاطرنشان کرد: باوجود تبلیغات و تلاش برای محدود کردن جمعیت، کشورهایی همچون آمریکا و روسیه تمام تلاش خود را به کار می‌گیرند تا حتی با واردکردن مهاجر، جمعیت خود را بیش از سیصد میلیون نفر حفظ کنند تا قدرت خود در اقتصاد جهانی را از دست ندهند.

طلاب از ترویج افزایش جمعیت غفلت نکنند

 IMG 0223 آیت الله سید احمد علم الهدی امام جمعه مشهد از سخنران این همایش اظهار کرد: برنامه تبلیغی طلاب امسال باید تفاوتی با سال های گذشته داشته باشد و طلاب از ترویج افزایش جمعیت در کشور غفلت نکنند.

وی با اشاره به اینکه مبلغین خدا را در نظر دارند و نسبت به تبلیغ ترس و وحشتی ندارند خاطر نشان کرد: ما در زمان شاه در مقابل شکنجه تبلیغ می کردیم اما امروز باید در مقابل جو سازی های ایستادگی کنیم امروز جریان های سیاسی لائیک کشور به این وضع دچار شده اند و سعی می کنند جایی را برای خود در کشور پیدا کنند.

 عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه خداوند از انسان می خواهد در مقابل همین موج سازی های اجتماعی مقاومت کند خاطر نشان کرد: عملیات روانی بسیار تاثیر گذار است ما باید بتوانیم در مقابل این هجمه ها ایستادگی کنیم، پیامبر در همان زمان در مقابل تمام جو سازی های ایستادگی کرد.

 آیت الله علم الهدی گفت: امروز اسلام در موضعی قرار دارد که باید فرد در مقابل دشمنان خارجی و داخلی ایستادگی کند و اگر ایستادگی نکند بدون شک در صف انگلیس ایستاده است این روحانی که نسبت به نظام خود اعتقادی ندارد و بی تفاوت است درست در صف مقابل قرار گرفته است و ناخودآگاه به یک مزودور تبدیل شده است.

 دفتر افزایش جمعیت در ایران تشکیل شود

 4مدیر گروه روان‌شناسی موسسه آموزشی و پژوهشی امام‌خمینی (ره) نیز در این همایش با تاکید بر ضرورت تشکیل دفتر افزایش جمعیت در ایران اظهار کرد: یکی از خواسته‌های سازمان‌های بین‌المللی این بود که ما چنین مرکزی را در ایران نداشته باشیم و ما نیز تاکنون در این عرصه گام‌های موثری را برنداشته‌ایم.

سقای بی‌ریا با بیان اینکه اگر ساختار جمعیت یک کشور متعادل نباشد، مشکلات گوناگونی به‌وجود می‌آید، افزود: یکی‌از عواملی که سبب کاهش جمعیت کشور شده‌ مسئله فرهنگی است.

استاد حوزه علمیه قم خشونت جنسی را یکی‌از نتایج کاهش جمعیت عنوان و خاطر‌نشان کرد: جامعه‌ای رشد می‌کند که پویا باشد و این پویایی بدون افزایش جمعیت محقق نمی‌شود.

 یکی‌از دلایل کاهش نرخ موالید؛ بی‌‌توجهی مردم به شرایع دینی است

 IMG13224779رئیس سابق مرکز مطالعات و پژوهش‌های جمعیتی آسیا و اقیانوسیه نیز با بیان اینکه بی‌توجهی به مباحث دینی و مذهبی یکی‌از علل اصلی کاهش جمعیت در کشور است. اظهار کرد: یکی‌از عللی که به کاهش نرخ موالید در سال‌های اخیر در کشور منجر شده است،‌ بی‌توجهی مردم به شرایع دینی است که این‌موضوع خواسته یا ناخواسته ترویج‌دهنده فرهنگ غربی در جامعه است.

محمد‌جواد محمودی گفت: یکی‌از اهدافی که دولت‌های غربی آن را دنبال می‌کنند، ایجاد چالش در بین خانواده‌هاست که تحقق آن سبب کاهش تعهدات اعضای خانواده دربرابر یکدیگر می‌شود.افزایش جمعیت نیازمند تهیه یک سند فرهنگی است عضو هیئت‌علمی موسسه امام‌خمینی‌(ه) نیز در این همایش عنوان کرد: رشد نرخ باروری در روستاها بیشتر از شهرهاست و ضرورت دارد که سیاست‌گذاران بر روی این موضوع سرمایه گذاری کنند.

 مطالعات جمعیتی به دیدگاهی نو نیازمند است

1747078948عضو هیئت‌رئیسه موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی نیز در این همایش گفت: مطالعات جمعیتی به دیدگاهی نو نیازمند است و رویکرد نگاه به آینده باید در مسئله جمعیت تغییر پیدا کند.

حجت‌الاسلام عبدالحمید واسطی افزایش جمعیت را یک عامل مهم برای تحقق امنیت و آرامش در کشور دانست و اضافه کرد: توسعه‌یافتگی کشور بدون رشد جمعیت ‌ممکن نیست.

وی خاطر‌نشان کرد: سیاست جمعیتی به‌معنای کاهش یا افزایش یک‌باره جمعیت نیست؛ بلکه به‌معنای تنظیم جمعیت کشور است و در مواقعی که کشور نیازمند افزایش باشد، این سیاست‌ها در این راستا اعمال می‌شود و شاید در دوره‌ای مجدد بحث کنترل جمعیت با هدف ایجاد توازن مطرح شود.

عضو هیئت‌‌رئیسه موسسه مطالعات راهبردی علوم و معارف اسلامی افزود: شعار فرزند کمتر زندگی بهتر باید به شعار فرزند بیشتر زندگی فعال‌تر تبدیل شود و این رسالت روحانیان است که این موضوع را در میان آحاد جامعه تبیین کنند.

 واسطی گفت: بر اساس قاعده ای سازمان بهداشت جهانی(WHO)، یک زن از 20 سالگی تا 36 سالگی بازه باروری اوست که بر اساس این قاعده باید ضریب باروری هر زن 4 فرزند باشد. در این استاندارد برای بارداری یک سال و برای شیردهی دوسال در نظر گرفته شده است. لذا در هر 4سال یک فرزند می تواند متولد شود.

این استاد حوزه های علمیه افزایش جمعیت را یک عامل مهم برای تحقق امنیت و آرامش در کشور دانست و افزود: باید شرایط توسعه یافتگی در کشورهای مختلف دنیا بررسی شود، این توسعه یافتگی بدون رشد جمعیت غیر ممکن بوده است.

 وی افزود: طرح آمایش سرزمینی به طور مستقیم با افزایش جمعیت ارتباط دارد، ما نباید این موضوع را فراموش کنیم که آمایش سرزمین را در سال های گذشته فراموش کرده بودیم و نتوانسته ایم در این زمینه برنامه ریزی مناسبی را ارائه دهیم.

این همایش ظهر جمعه 25 مهر ماه به کار خود پایان داد .

برچسب ها: آیت الله علم الهدی-جمعیت - فرزند بیشتر زندگی فعالتر-تبلیغ- مبلغان

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us