گزارشی از چهار دوره

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

حکم استفاده از الفاظ زشت توسط بعضی از مداحان

 تعدادی از مداحان، در مجالس خود الفاظ و اشعاری را به کار می برند که بی احترامی به اهل بیت علیهم السلام و یا حتی مغایر با اصول اعتقادی ماست.

با عرض پوزش مثل: ما گلّه ایم و چوپان امام حسین علیهم السلام است یا ما سگ اهل بیت هستیم (و صدای سگ هم در می آورند) یا گفته می شود لا اله الا فاطمه و ... .

 لطفاً حکم شرعی خواندن این اشعار یا شنیدن صوت آن ها و رفتن به این گونه مجالس را بفرمایید.

  • آیة الله بهجت(ره): تمام این امور اشکال دارد و جایز نیست و لو به عنوان ثانوی.
  • آیة الله تبریزی(ره): استفاده از الفاظ و تعابیری مثل آنچه در سوال ذکر شده- هر چند گوینده ظاهر آن را قصد نکرده باشد- به جهت اینکه موجب وهن بر اهل بیت علیهم السلام و مورد سوء استفاده دشمنان و بهانه گرفتن آن ها برای متهم کردن شیعه می باشد جایز نیست، ائمه علیهم السلام به ما فرموده اندکونوا لنا زینا و لا تکونوا علینا شیئنا» شیعیان باید با عمل به طاعات و اجتناب از معاصی و مراعات احترام ائمه علیهم السلام زینت برای اهل بیت علیهم السلام باشند نه اینکه با کار ناشایسته موجب عار برای اهل بیت علیهم السلام شوند، ائمه هدی علیهم السلام از کسی نخواسته اند که خودش را به صورت سگ در آورد اینها کارهایی است که ائمه علیهم السلام از آن بیزارند والله العالم.
  • آیة الله خامنه ای(دام ظلّه): گفتن این جملات جایز نیست و باید از ترویج این افراد و این گونه جلسات پرهیز شود.
  • آیة الله سیستانی(دام ظلّه): باید از جملات نامناسب اجتناب شود.
  • آیة الله صافی گلپایگانی(دام ظلّه): واضح است که بعضی مطالب مذکوره کفر گونه و خلاف شرع واضح است برگزاری مجالسی به نام امام حسین علیه السلام و گفتن مطالب مذکوره و خرید و فروش نوارهایی که چنین مضامینی در آن ها ضبط شده حرام و خلاف شرع است والله العالم
  • آیة الله فاضل لنکرانی(دام ظلّه): این امور به طور کلی جایز نیست و این گونه مجالس نباید برگزار شود.
  • آیة الله مکارم شیرازی(دام ظلّه): گفتن این کلمات کفرآمیز یا وهن آور حرام است و امام حسین (علیه السلام) از این کارها بیزار است و گویندگان باید فوراً توبه کنند والا کار آنها مشکل است.
  • آیة الله نوری همدانی(دام ظلّه): هر تعبیری که منافات با عظمت مقام اهل بیت علیهم السلام دارد یا با مبانی مذهب سازگار نیست حرام است.
  • ·         برگرفته از کتاب: هزار و یک مساله فقهی، 1383، ج1، ص 304، س1018

برچسب ها: کلمات زشت، مداحان، توبه، شیعه، زینت

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us