Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Gozaresh

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

نماد

Logo

                                                                    بسم الله الرحمن الرحیم
 امام محمد تقی، حضرت جواد الائمه علیه السلام
 (مظلو میت ، ویژگیها ودر پایان توصیه ای از امام جواد  علیه السلام):
ابعاد مظلومیت امام جواد علیه السلام  بسیار است که ما به مواردی از آنها بصورت مختصر می پردازیم:
1.در میان ائمه علیهم السلام جوان ترین امام در هنگام شهادت این امام بزرگوار می باشد. مطابق نقل مورخین از جمله شیخ  مفید رحمة الله علیه   شهادت حضرت در بیست  و  پنج سالگی بوده است .[1]2.امام جواد علیه السلام    در زمان مأمون که حاکمی  موزی و مکار بود به امامت رسید که همان سیاست کنترل با شیوه خاص و عوام فریبانه  که در مورد امام رضا علیه السلام  به اجراء گذاشته  بود در مورد این امام بزرگوار هم عملی کرده بود و ایشان را از مدینه به محل حکومت خود (بغداد) دعوت  کرد و در حقیقت به اجبار، ایشان را به آنجا آورد[2]؛ علاوه بر این، با سیاست استفاده ابزاری، ازمحبوبیتی که امام در بین مردم داشت،  دخترش (امّ فضل)  را به تزویج امام درآورد تا به وسیله ی فرزندی که از دخترش متولد می شود پدر بزرگ  فرزند امام محسوب شده و به اهداف شومش که از آن جمله: کنترل شیعیان و شورش نکردن آنها بر ضد دستگاه حاکمیت باشد، برسد و امام ناگزیر پذیرفتند و به دستور آن خبیث حتی صیغه عقد، توسط خود امام اجراء گردید؛[3]  البته خوشبختانه در این مدت از دختر مأمون فرزندی متولد نشد[4] و نقشه مأمون نقش بر آب شد.[5]لازم به ذکر است که مأمون این نقشه را نسبت به امام رضا علیه السلام  هم اجراء کرد و دختری از دخترانش را به تزویج ایشان در آورد ولی از این دختر هم فرزندی متولد نشد.[6]3.مظلومیت امام از این جهت نیز قابل توجه است که دختر مأمون در تمام مدت حیاتش پس از ازدواج با او  (به مدت هفده سال)، همسر حضرت بود[7]،  و قاتل خود، و دختر قاتل پدر خود را بارها مشاهده می کرد؛ که مردم عادی شاید تحمل ساعتی مصاحبت و نشست و برخاست با همچنین  شخصیتی را ندارند.
از یار بی وفا چه کشیدم  به  روزگار    /     از روزگار شکوه  کنم،  یا ز دست  یار
مُردم اگر به فصل جوانی، عجب مدار   /     چون من گلی، چگونه شوم هم نشین خار
(اگر چه پس از اینکه امّ فضل بهامام علیه السلام  زهر داد، حضرت به او فرمود: به خدا سوگند به بلائی مبتلا می شوی که درمانی برای آن یافت نشود. و همین گونه هم شد چون مدت کمی نزد معتصم(برادر مأمون و حاکم وقت) بود و بعد از آن درد لا علاجی گرفت و طبابت اطبّاء أثری نکرد تا اینکه از حرم معتصم بیرون آمد و تمام دارائی های خود را صرف مداوا کرد و در نهایت به گدائی افتاد و با وضع فلاکت باری به هلاکت رسید).
4.مظلومیت از جهت اتهاماتی که به امام جوادعلیه السلام  زدند. از جمله اینکه: امام رضا علیه السلام  به دلیل اینکه  تا سن چهل و هفت سالگی دارای فرزندی نشده بود در معرض اتهام گروهی به نام واقفیه قرار گرفت که منکر امامت امام رضا علیه السلام شدند؛  پس از تولد امام جواد علیه السلام  این توطئه و اتهام برداشته شد ولی وسوسه های بعضی ها باعث شد، اتهام دیگری زده و بگویند این فرزند انتساب به پدر خویش ندارد و گندمگون بودن امام جواد علیه السلام  و عدم شباهت به پدرش از جهت رنگ پوست را بهانه قرار دادند؛ و قیافه شناسانی حاضر کردند تا بین آنها داوری کنند ولی به اتفاق همه آنها گفتند این شخص(امام رضا علیه السلام)، پدر اوست.[8]یکی از ویژگی های امام جواد علیه السلام اینست که دو تن از معصومین می فرمایند:
پدرم و یا، پدرم و مادرم فدای امام جواد علیه السلام بشود: 
1. پیامبر اکرمصلی الله علیه وآله  فرمود: بأبی إبن خِیَرَة الإمَاء النّوبیّة  الطیّبة
 (پدرم به قربان پسر بهترین کنیزان که از اهل نوبه است و پاکیزه است)[9]2.امام رضاعلیه السلام  بعد از عکس العملی که فرزند خردسالش امام جوادعلیه السلام  در مورد قاتلین  مادرش، فاطمه زهراسلام الله علیها  نشان دادند، ایشان را نزد خود آورد و ما بین دیدگان او را بوسید و فرمود : پدر و مادرم فدای تو باد؛ تویی شایسته برای امامت.[10]تو صیه و سفارش امام جواد علیه السلام به مسئله ی ولایت و انجام اعمال عبادی برای اهل بیتعلیهم السلام علی الخصوص حضرت فاطمه سلام الله علیها:
در فقه اسلامی هدیه کردن اعمال عبادی به کسانی که در قید حیات بوده و یا ازدنیا رفته­اند، از اعمال صحیح شمرده شده است (مثلا پس از خواندن نماز نافله، و یا قرائت قرآن و یا گرفتن روزه، ثوابش به شخص مورد نظر هدیه شود.) و همچنین نیابت بعض اعمال (زیارت و طواف کعبه ) برای کسانی که در قید حیات هستند.[11]و این کار پاداش مضاعف دارد؛ و اگر این گونه اعمال برای ائمه ی معصومینعلیهم السلام انجام شود قطعا پاداشی افزون تر عائد انسان می شود چرا که آن بزگواران منبع فیض و سرشار از ثواب و معنویت می باشند و هر چه از امور عبادی و معنوی برای آن ها انجام شود به خود انجام دهنده عمل بر می گردد؛  همچون کسی که کنار حوضی پر از آب نشسته است که هر چه بخواهد به آن حوض آب اضافه  کند، لاجرم  به خودش بر می گردد.
شیخ کلینی  رحمة الله علیه روایت کرده که شخصی به نام موسی ابن قاسم می گوید:
خدمت امام جوادعلیه السلام رسیده و عرض کردم:  قبلا از شما نسبت به طواف کردن  برای شما  و پدرتان اذن طلبیده بودم و من به نیّت و نیابت از طرف شما و پدرتان طواف انجام دادم. البته به نظرم چیز دیگری نیز خطور کرد و آن را هم انجام دادم... روزی برای رسول خداصلی الله علیه و آله  طواف انجام دادم و روز دیگر برای امیرالمومنینعلیه السلام  و روز دیگر برای امام حسنعلیه السلام و روز دیگر برای امام حسینعلیه السلام  و همین طور هر روز برای امامی طواف کردم تا روز دهم، که برای  شما طواف انجام دادم. آیا شما و اجداد و پدرانتان همان کسانی هستید که ولایت شما را دین خود قرار داده ام؟ حضرت فرمودند: حق تعالی، غیر از این دین، از کسی قبول نمی کند. سپس راجع به طواف برای آن بزرگوارن ادامه دادم و گفتم:
البته گاهی هم برای مادرتان فاطمهسلام الله علیها  طواف انجام داده ام  و گاهی هم انجام ندادم حضرت فرمودند:
إستکثِر مِن هذا فإنّهُ أفضَلُ ما أنتَ عامِلهان شاء الله ؛ یعنی این عمل را (طواف برای  فاطمه زهراسلام الله علیه) همانا بسیار انجام بده که بهترین عملی است از اعمالی که انجام می دهی؛ اگر خدا بخواهد.[12]((والسلام علی من التبع الهدی و رحمة الله و برکاته ))


[1] ارشاد مفید، ج2 ص473       
[2] مأمون مدتی پس از شهادت امام رضاعلیه السلام حکومت خود را از طوس به بغداد منتقل کرده بود والبته پس ازمدتی امام به مدینه بازگشت ولی بعد از مرگ مأمون در زمان خلافت معتصم بازهم به بغداد فرا خوانده شد و در همان سال هم به شهادت رسید.      
[3] منتهی الامال،ج2 ص578       
[4] امام هادی علیه السلام ازکنیزی به نام سُمانة متولد شده است(ارشاد مفید، ج2ص 297).      
[5] نقشه ی دیگر مأ مون از این ازدواج این بود که می خواست از خانه ی امام بخوبی مطلع شود و تاریخ نشان داد این کار را امّ فضل بخوبی انجام داد.                                                                                                                                  
[6] سیره پیشوایان،ص558        
[7] از سن هشت سالگی تا هنگام شهادت( بیست و پنج سالگی)      
[8]سیره پیشوایان،  ص532          
[9]مادر امام جواد علیه السلام به نام سبیکه یا خیزران (از خویشان ماریه قبطیة همسر گرامی رسول الله صلی اله علیه وآله) می باشد و پیامبر در زمان حیات خود راجع به امام جواد علیه السلام، فرزند این بانوی پاک، جمله ای که ذکر شد را فرموده اند.منتهی الآمال،ج2 ص572  
[10]منتهی الآمال،ج2، ص581          
[11] وعلی القاعده نیابت از اموات، در تمام اعمال صحیح می باشد.
[12] منتهی الآمال، ج2 ص580

 

 

 

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us