Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Untitled 22

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

 663199نقش دولت در زمینه افزایش جمعیت پر رنگ تر از سایر نهادها
آیت‌الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید ظهر روز دوم خرداد 94 در جمع فارغ التحصیلان دوره مقدماتی کارشناسی جمعیت، اظهار داشت: تبلیغ در این زمینه کار بسیار مهمی است اما نقش دولت در این زمینه پر رنگ تر از سایر نهادها است و بخشی از مشکل

ریشه فرهنگی دارد؛ در گذشته هرکس تشکیل زندگی می داد به فکر فرزندآوری بود اما اکنون فرهنگی به وجود آمده که برخی جوانان فرزند را مزاحم می دانند و اغلب چندین سال پس از ازدواج یک فرزند می آورند و به آن اکتفا می کنند.
این مرجع تقلید با تأکید بر سیاست های تشویقی که باید از سوی دولتمران در این زمینه صورت گیرد، گفت: Zدولت می تواند تسهیلات و جوایزی را برای افرادی که چندین فرزند به دنیا می آورند در نظر بگیرند تا مردم به این امر تشویق شوند؛ البته صدا و سیما و همه رسانه ها نیز در این زمینه مسؤولیت دارند و باید روزانه ساعاتی از برنامه‌های خود را به این موضوع اختصاص دهند.
آیت الله نوری همدانی پیری جمعیت را فاجعه و مصیبت خواند و گفت: بالاترین سرمایه هر کشوری نیروی جوان است که حتی از منابع و معادن طبیعی نیز مهم تر است؛ اوایل انقلاب و در 8 سال دفاع مقدس کشور ما جوانان بسیاری داشت و به کمک همین ها که احساس مسؤولیت کرده و به میدان آمدند توانستیم پیروز شده و آن حماسه ها را بیافرینیم.9k
اما امروز به تدریج جمعیت کشور ما رو به پیری می رود و شتاب افزایش جمعیت، آنقدر نیست که جای جوانان قبلی پر شود و این یک مصیبت و فاجعه برای کشور به شمار می رود.
وی با اشاره به حدیثی از پیامبر مکرم اسلام(ص) اظهار داشت: «کُلُّکُمْ راعٍ وَکُلُّکُمْ مَسؤولٌ عَنْ رَعیَّتِهِ» همه افراد مسئولیت هایی دارند و هر کس نسبت به آنچه تحت اختیار و قدرتش قرار دارد دارای مسئولیت است.
ایشان با اشاره به اینکه وظیفه طلاب و مبلغان دینی، بیان فرامین الهی و احکام اسلامی است عنوان داشت: 2Q  جوانان یکی از منابع قدرت در هر کشور به شمار می روند و در حقیقت مهمترین آنها هستند زیرا این نیروی انسانی است که می تواند یک کشور را به پیشرفت برساند.
استاد حوزه علمیه قم عنوان کرد: برای حل این مشکل اتحاد و انسجامی ملی لازم است و دولت و ملت باید با همکاری یکدیگر، معضل کاهش جمعیت و پیری آن را حل کنند؛ و طلاب و حوزه های علمیه باید این خواسته را از دولت و مسئولان ذیربط داشته باشند.
ایشان افزودند: امروز فرهنگی در جامعه به وجود آمده که زوجین چند سال پس از ازدواج هم فرزنددار نمی شوند و این نیز مشکلی دیگر در جامعه است.

برچسب ها: نوری همدانی- جمعیت- مؤسسه اندیشه مسطور- دیدار

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us