Kanal Soroush4

 Kanal Eita4

Gozaresh

مقالات رسیده

به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to Twitter

نماد

Logo

 رهبر معظم انقلاب در حرم رضوی: فرهنگ از اقتصاد مهمتر است

                                                                            139301011347157402390374

رهبر معظم انقلاب در بخشی از بیاناتشان در زمینه فرهنگ اظهار کردند: فرهنگ از اقتصاد هم مهمتر است، چرا؟ چون فرهنگ به معنای هوایی است که ما تنفس می کنیم،  شما ناچار هوا را تنفس می‌کنید چه بخواهید و چه نخواهید، اگر تمیز باشد آثاری دارد و اگر تمیز نباشد آثاری دیگر؛ فرهنگ کشور مثل هواست اگر درست باشد آثاری دارد

 مثلا در مورد تولید داخلی که صحبت کردیم اگر بخواهیم مصرف تولیدات داخلی به معنای واقعی کلمه تحقق یابد باید فرهنگ تولید داخلی در ذهن مردم جا بیفتد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: اگر بخواهیم مردم اسراف نکنند و ولنگاری نکنند باید باور کنند. فرهنگ یعنی باورهای مردم، ایمان مردم و عادات مردم؛ آن چیزی که مردم با آن روزانه سر و کار دارند و الهام‌بخش آنان است اگر در حوزه اجتماعی مثلا قانون‌گرایی یک فرهنگ است تعاون اجتماعی، تشکیل خانواده و ازدواج و تعداد فرزندان، فرهنگ است. اگر بینش و جهت‌گیری مردم درست باشد آثاری دارد و اگر غلط باشد طوری دیگر می‌شود نظیر آن‌هایی که به همان بلایی دچار می‌شوند که بنیان خانواده را ویران و شهوات را راه انداختند.

ایشان خاطرنشان کردند: تمرکز دشمنان بر فرهنگ بیشتر از همه جا است، به خاطر همین تاثیر زیادی که فرهنگ دارد تمرکز بر روی آن دارد.

هدف و آماج تحرک دشمنان در زمینه فرهنگ عبارت است از ایمان و باورهای مردم

مقام معظم رهبری تاکید کردند: هدف و آماج تحرک دشمنان در زمینهفرهنگ عبارت است از ایمان و باورهای مردم، مسئولان فرهنگی باید مراقب رخنهفرهنگی باشند، رخنه‌های فرهنگی بسیار خطرناک است و باید حساس باشید، هوشیار باشید و آگاه باشید، نمی‌گوییم همه آسیب‌های فرهنگی ناشی از بیگانگان استنه خودمان هم مقصریم کم‌کاری‌ها و غلط‌کاری‌ها تاثیر داشته اما حضور دشمنرا در زمینه مسائل فرهنگی نمی‌توانیم فراموش کنیم، از همان روزهای اول انقلاب در حوزه فرهنگ تلاش می‌کنند که مردم را نسبت به پایه‌های انقلاب و باورهای قلبی مردم متزلزل و باورهای قلبی مردم را مورد تهاجم قرار دهند.

ایشان تصریح کردند: برخی سئوال مطرح می‌کنند چقدر باید حساس بود و آیا این با آزادی که از شعارهای انقلاب است و جزو پایه‌های انقلاب اسلامی است منافات ندارد، نخیر بنده عرض می‌کنم منافات ندارد آزادی غیر از ولنگاری است، آزادی غیر از رهاسازی همه ضابطه‌هاست، آزادی که نعمت بزرگ الهی است خودش دارای ضابطه است و بدون ضابطه آزادی معنی ندارد.

مقام معظم رهبری افزودند: کسانی هستند که در کشور برای تیشه به ریشه زدن این جوانان تلاش می‌کنند، نمی‌شود گفت این آزادی است، مثلا اگر هروئین و این مواد بدبخت‌کننده را ببینیم که به این و آن توزیع می‌کنند نمی‌شود بی‌تفاوت بود، اینکه عده‌ای با استفاده از هنر، بیان و پول تلاش می‌کنند راه مردم را بزنند و ایمان مردم را مورد تهاجم قرار دهند و در فرهنگ اسلامی مردم رخنه ایجاد کنند نمی‌شود بگوئیم آزادی است، در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست. همه کشورهای دنیا نسبت به خطوط قرمز خود بسیار سختگیر هستند. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای خاطرنشان کردند: کسانی هستند که اباحه گری را ترویج می‌کنند که باید دستگاه‌های فرهنگی احساس وظیفه کنند. تخریب فرهنگی کاری که تخریب‌کنندگان فرهنگ انجام می‌دهند این است که به جای عزم راسخ ملی تردید را در مردم ترویج می‌کنند، یک ملت اگر عزم راسخ نداشته باشد نمی‌تواند به هیچ جا برسد، سعی دارند عزم راسخ مردم را در مورد مسائل مهم مربوط به کشور که در تعیین سرنوشت آنان تاثیر دارد به هم بزنند و جای عزت و اعتماد‌به‌نفس ملی احساس حقارت ملی را تزریق کنند، جای ایمان راسخ شبهه‌افکنی و بی‌اعتقادی و جای کار و تلاش لذت‌جویی و شهوت‌رانی را ترویج کنند.

مقام معظم رهبری در ادامه سخنانشان خطاب به دستگاه‌های فرهنگی اظهار کردند: دستگاه‌های رسمی فرهنگی کشور بایستی وظایف خود را انجام دهند البته برخی وظایف ایجابی و برخی دفاعی بوده که هر 2 باید انجام شود، نباید از هوچی‌گری رسانه‌های بیگانه یا آن‌ها که زبان بیگانه را در کام خود قرار دادند بترسند و رفتارشان را با آنها تنظیم کنند، این مسئله مربوط به دستگاه‌های رسمی فرهنگی کشور ‌است.

**علما، اساتید، روشنفکران انقلابی و هنرمندان انقلابی نگاه نقادانه خود را نسبت به اوضاع فرهنگی کشور داشته باشند

ایشان تصریح کردند: نکته مهم عرض من خطاب به جوانان است که فعالیت فرهنگی رابه صورت سراسری و خودجوش در کشور انجام می‌دهند که به حمدالله خیلی هم وسیع شده است، جوانانی که در تهران و دیگر شهرها و استان‌های دیگر کار فرهنگی با اراده و انگیزه خود می‌کنند کارهای بسیاری خوبی ایجاد شده که ما از آن اطلاع یافتیم و این کارها را به طور جدی باید ادامه بدهند، جوانان بدانند که همین گسترش کار فرهنگی توسط چنین جوانان مؤمن و انقلاب نقش مهم در کشور ایفا کرده، در ایستادگی ما در برابر دشمنان نقش ایفا کرده و علاوه بر آن مراجع فرهنگی یعنی علما، اساتید، روشنفکران انقلابی وهنرمندان متعهد انقلابی نیز باید نگاه نقادانه خود را نسبت به اوضاع فرهنگی کشور داشته باشند و تذکر دهند.

رهبر معظم انقلاب تصریح کردند: البته در مورد تذکرات باید گفت که تذکرات باید با منطق محکم و بیان روشن باشد و نقطه نظرات صحیح را ارائه دهد و با تهمت‌زنی و با جنجال‌آفرینی موافق نیستم، بنده با تکفیر و متهم کردن موافق نیستم. بنده اعتقادم این است که ما می‌توانیم مجموعه انقلابی کشور که تعداد بی شماری از آن در بین جوانان ما بوده و حضور دارند را با منطق محکم وارد میدان شوند و نقادی کنند و نقاط ضعف و منفی را به رخ ما مسئولان بکشند، گاهی مسئولان نسبت به آنچه در متن جامعه می‌گذرد متوجه نیستند اما آن جوان که در متن جامعه است می‌داند که همان عزم ملی و مدیریت جهادی است.

نویسنده : هادی عرب

جمعه یکم فروردین  1393

 برچسب ها : فرهنگ ، اقتصاد

 

 

 

 

 

 

 

 

 

این مطلب را به اشتراک بگذارید

Submit to FacebookSubmit to Google PlusSubmit to TechnoratiSubmit to Twitter

اضافه کردن نظر


کد امنیتی
تغییر کد امنیتی

Find us on Facebook
Follow Us